Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UNESCO sevinci

Bursa Cumalıkızık ve Bergama'nın UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne girmesi sevinç yarattı. Haberi alan Bergamalılar davul, zurna ve klarnet eşliğinde kutlama yaptı

Giriş Tarihi: 24.6.2014
Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 38'inci Dünya Miras Komitesi toplantısında Türkiye iki başarıya imza attı: "Bursa Cumalıkızık" ile Bergama, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dâhil edildi. Bergama'nın Dünya Mirası Listesi'ne dâhil edilmesi ilçede sevinçle karşılandı. Haberi alan Bergamalılar davul, zurna ve klarnet eşliğinde kutlama yaptı. Öte yandan Bergama'nın Dünya Mirası Listesi'ne alınması, dikkatleri Hellenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait katmanları bünyesinde barındıran ilçeye çevirdi. Türkiye'nin 2011'de geçici listeye kabul edilen aday kentlerinden Bergama, "Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı" dosyasıyla asıl listeye girmeyi başardı. Bergama böylelikle dünyanın 999'uncu Türkiye'nin ise 13'üncü mirası oldu. Akropol, çevresindeki yedi tümülüs ve Kybele Kutsal Alanı olmak üzere dokuz bileşenden oluşan Bergama'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alması ilçe halkını memnun etti.

İLKLERİN KENTİ
Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion gibi dünyaca ünlü tarihi mekanları bünyesinde barındıran Bergama'nın tarihi M.Ö. 6-7. yüzyıla kadar dayanıyor. Antik metinlerde Pergamon ya da Pergamonos olarak geçen ve tıbbın merkezi olarak bilinen Bergama, tarihteki birçok ilkleriyle dikkati çekiyor. Bergama, ilk büyük sağlık yurdu (Asklepion), ilk telkinle tedavi yöntemi olan psikoterapi, müzik, tiyatro, spor, güneş ve çamurla yapılan ilk doğal tedavi, bitkisel ilaçlarla tedavi şekli olan ilk farmakoloji, ilk afyon maddeli ilaç, sağlık altyapısı olan ilk kent hijyeni, ilk tıp ve eczacılığın simgesi olan yılanlı sütun, deriden kağıt yapımı olan ilk parşömen, 200 bin ciltlik kitaba sahip olan ilk Asya kütüphanesi, ilk mühendislik olan U borusu yöntemi ile trigonometri, ilk kent imar yasası, ilk grev ve toplu sözleşme (MÖ 248'de ücretli askerlere 1. Eumenes hakları verilmiştir), Hıristiyanlık'ta kutsal sayılan 7 kiliseden birisi olan Bazilika gibi ilkleri bünyesinde barındırıyor. Eczacılığın babası olarak bilinen Galenos'un da Bergama'da doğduğu biliniyor.

BURSA 6 AYAK

Dünya Mirası Listesi'ne alınan "Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğuşu" Dünya Miras Alanı ise; Orhangazi Külliyesi ve çevresini içine alan Hanlar Bölgesi, Hüdavendigar (I. Murad) Külliyesi, Yıldırım (I. Bayezid) Külliyesi, Yeşil (I. Mehmed) Külliye, Muradiye (II. Murad) Külliyesi ve Cumalıkızık Köyü olmak üzere altı bileşenden oluşuyor. 2000'de Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınan Cumalıkızık, Osmanlı'nın erken dönemlerinin günümüze ulaşan en güzel kırsal kesim sivil mimari örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi için hazırlanan dosyada Cumalıkızık ile hanları-külliyeleriyle Bursa ve bu yerleşim merkezlerinin Osmanlı ekonomisindeki rolü ve Osmanlı'nın bir beylikten imparatorluk haline dönüşmesi teması işlendi. Ayrıca, Bursa'nın kent planlaması açısından, sonraki payitahtlar Edirne ve İstanbul'a örnek olması ve payitahtın taşınmasından sonra da manevi önemini devam ettirmesi de UNESCO dosyasında işlenen konular arasında...

30 BİN YILLIK RESİMLER DE LİSTEDE
UNESCO, Fransa'nın güneyindeki Ardeche bölgesinde bulunan Chauvet- Pont d'Arc mağarasının da dünya kültür mirası listesine eklendiğini duyurdu. UNESCO'nun internet sitesinden yapılan açıklamada, Ardeche Nehri'nin yatağında kalkerli bir arazide bulunan Chauvet- Pont d'Arc adlı mağarada milattan önce 30 binli yıllara dayanan dünyanın bilinen en eski resimlerinin tespit edildiği bildirildi. Açıklamada, yaklaşık 20 bin yıl önce meydana gelen heyelanla kapanan mağaranın 1994'te yeniden keşfedilinceye kadar gizli kaldığı belirtildi. Mağarada duvarlara çizilmiş insan ve hayvan figürlerinden oluşan binden fazla resim bulunuyor. Resimlerin teknik açıdan zenginliği, üç boyutlu ve hareketli nesnelerin kullanılması dikkati çekiyor.

GÜL: CANDAN KUTLARIM
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bursa Cumalıkızık ile İzmir Bergama'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kaydedilmesini, "Oybirliğiyle alınan bu kararla kültür mirasımızın hem zenginliği hem de çeşitliliği uluslararası düzeyde bir kez daha takdir edilmiş olmaktadır" şeklinde değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti: "Uzun ve titiz bir çalışmanın ürünü olan bu başarıda emeği geçen bütün kişi ve kurumlar ile Bursa Cumalıkızık ve İzmir Bergamalı vatandaşlarımı candan kutlarım."

TÜRKİYE'DEN 13 YER LİSTEDE
Türkiye UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde 13 maddeyle yer alıyor. Yeni eklenen Bergama ve Bursa dışında listede Türkiye'nin çoktan yerini alan dosyaları ise şöyle; İstanbul'un Tarihi Alanları, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, Hattuşaş, Nemrut Dağı, Xanthos-Letoon, Safranbolu Şehri, Truva Antik Kenti, Edirne Selimiye Cami ve Külliyesi, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Pamukkale Hierapolis ve Çatalhöyük Neolitik Kenti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UNESCO sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN