Kutsal emanetler ilk kez görülecek

Giriş Tarihi: 29.6.2014 12:38

Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetim merkezi olarak da kullanılan Topkapı Sarayı'nda bulunan Hırka-i Saadet Dairesi, her yıl milyonlarca ziyaretçisi olan ve İslam dünyasının en değerli eşyalarının muhafaza edildiği kıymetli bir oda.

Yoğun ziyaretler dolayısıyla ziyaretçilerin eserleri uzun süre inceleyememeleri ve bazı mukaddes emanetlerin de sergilenmiyor oluşu henüz ilk günlerinde olduğumuz Ramazan'ın başında yeni bir resimli İslam tarihi kitabının doğuşunu sağladı. İlber Ortaylı'nın sunuş yazısının bulunduğu 'Hırka-i Saadet- Teşkilatı, Törenleri ve Kutsal Emanetleriyle Hırka-i Saadet Dairesi' kitabı, Korpus Kültür Sanat Yayıncılık bastı.

Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Bölümü Sorumlusu Sevgi Ağca'nın uzun soluklu çalışması olan eser Bahadır Taşkın'ın fotoğraflarıyla süslendi. Bugüne kadar sergilenmemiş birçok eşyanın ilk kez gün ışığına çıkacağı kitapta ayrıca Yavuz Sultan Selim döneminde İstanbul'a getirtilen ve bugün Hırka-i Şerif Camii'nde sergilenen Peygamber Efendimiz'in Veysel Karani'ye hediye ettiği Hırka-i Şerif'le ilgili büyük ölçekli görsel ve detaylı açıklama var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutsal emanetler ilk kez görülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN