Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fotoğrafın 'doktor'u

"İstanbul'un gözü" lakabıyla tanınan duayen foto muhabiri Ara Güler'e, Boğaziçi Üniversitesi'nce fahri doktora unvanı verildi. Cüppesini giyen Güler, "Doktor oldum" dedi

Duayen foto muhabiri Ara Güler'e, fahri doktora unvanı verildi. Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'da düzenlenen törende, Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Güler'e cüppe ve fahri doktora belgesini takdim etti. Teknik ve sanatsal niteliği yüksek başarılı fotoğraf çalışmaları, Türkiye'nin tarihi ve gündelik yaşamını dünyaya tanıtması sebebiyle fahri doktora unvanı verilen Güler, cüppeyi giydikten sonra "Doktor oldum" dedi. Herkese teşekkür eden Güler, "Bunlar güzel şeyler. Hoşuma da gidiyor. Gerçi bu üçüncü doktoram ama bende birtakım dürtülere neden oluyor. Sizin için daha iyi bakacağım dünyaya, bundan sonra daha başka şeyler de ilave edeceğim" dedi. Barbarosoğlu da Güler'in kendini "fotoğraf sanatçısı" olarak tanımlamaktan özellikle kaçınmasına, dünya vatandaşı olduğunu söylemesine rağmen "İstanbul" denildiğinde akla ilk onun isminin geldiğini söyledi.

"KUŞAKLARI BAĞLIYOR"
Güler'in tarihi, imgenin evrensel diliyle anlattığını belirten Barbarosoğlu, "Bu nedenle Ara Güler, kültürler arasında köprü olduğu kadar kuşakları da birbirine bağlar" ifadesini kullandı. Yazar Orhan Pamuk ise Ara Güler'de 800 bin fotoğrafın bulunduğunu, bunların 50 binine baktığını, 1950'lerde İstanbul'un fark edilmeyen ruhunun en iyi biçimde Güler'in fotoğraflarında yakalandığını aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fotoğrafın 'doktor'u
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN