Çanakkale’de asker kemikleri bulundu

Giriş Tarihi: 19.7.2014 11:23 Güncelleme Tarihi: 19.7.2014 12:02

Çanakkale Savaşı sırasında Türk askerlerinin tedavi edildiği hastane alanlarından birinde şehitlik düzenlemesi yapılırken kemikler bulundu.

Çanakkale Savaşı'nda "Ağır Mecruhin Hastanesi" olarak kullanılan ve bir süre önce Ağadere Şehitlik Projesi kapsamında düzenlenmeye başlanan bölgede, muharebelerden kalma şehit kemiklerine rastlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 3'üncü Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, kemiklerin bulunduğu bölgede gazetecilere yaptığı açıklamada, Ağadere Şehitliği'nin, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki en büyük şehitlik alanlarından biri olduğunu söyledi.

Savaşlar sırasında bu alanda ağır yaralıların getirildiği hastanenin bulunduğu bilgisini veren Erdoğan, "Burası muharebeler sırasında ağır yara alan askerlerimizin daha büyük ve ileri tedavilerinin gerektiği bir bölge olarak kullanıldı. Büyüklüğü ise 450 dönüm" dedi. Erdoğan alanda kurulmuş sahra hastanesinde tedaviye cevap veremeyen ya da yolda getirilirken şehit düşen askerlerin bölgedeki bazı noktalara defnedildiğini bildirdi.

O dönem 13 noktada şehitler için kabristan oluşturulduğunun gerek Şevki Paşa'nın haritasından, gerek Milli Park Müdürlüğü uzmanlarınca belirlendiğine değinen Erdoğan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden (ÇOMÜ) uzman ekibin araştırmalarıyla bu şehitliklerin yerlerinin kesinlikle tespit edildiğini aktardı.

Bölgede isimleri belirlenen 2 bin 485 şehit kabrinin bulunduğunu ifade eden Erdoğan şöyle konuştu: "Ağadere Şehitliği'nde düzenlemeye esas bitki temizliği esnasında 99 yıl önce buraya defnedilmiş şehitlerimizin kemikleri yüzeye çıkmaya başladı. Gerek personelimiz, gerek teknik arkadaşlarımız şehit kemiklerini bulundukları yerlere küçük bir çukur açarak defnetmeye çalışıyor. Burası yarımadadaki en büyük şehitlik alanlarımızdan, belki de Türkiye'deki en büyük şehitliklerden biri."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale’de asker kemikleri bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN