'İntihar haberi böyle verilmemeliydi'

ABD İntiharı Önleme Vakfı görevlisi Moutier, aktör Williams'ın ölüm haberinin medyada veriliş biçimine özellikle Film Akademisi'nin Alaaddin çizgi filminden kare kullanan tweet'ine ateş püskürdü: Bu tür yayınlar intiharın iyi bir şey olduğuna dair algıyı güçlendiriyor!

Giriş Tarihi: 15.8.2014
ABD'li ünlü sinema oyuncusu Robin Williams'ın 11 Ağustos'ta yaşamına son vermesinin yankıları sürüyor. Ancak, hayranlarını yasa boğan Williams'ın intihar haberinin medyada verilme biçimi, toplum sağlığı uzmanlarını endişelendiriyor. 12 Ağustos'ta Oscar ödüllerinin resmi Twitter sayfasında (@TheAcademy) Williams'ın ölüm haberiyle atılan bir tweet, sosyal medyada bomba etkisi yarattı: Toplum sağlığı uzmanlarını ikiye bölen Twitter iletisinde, Alaaddin çizgi filminde Williams'ın seslendirdiği lambasından kurtulan cin karakterinin ve Alaaddin'in birbirine sarılırken resmi bulunuyor. Ve bu resmin üstünde de "Cin, özgürsün" mesajı paylaşılıyor. Tweet'in 300 bin defa paylaşıldığı ve 69 milyon kişi tarafından görüldüğü kaydedildi. Ancak bu rakam William'a karşı bir saygı duruşunu mu, yoksa intihara karşı bir özendirmeyi mi içeriyor? Yoksa bu tweet'i duygusal ifadelerle sosyal medyada sunmak intiharı övme anlamına mı geliyor?

'ÇÖZÜM GİBİ YANSITILMAZ'
Washington Post gazetesine konuşan ABD İntiharı Önleme Vakfı'nda görev yapan Christine Moutier, tüm bu soruların yanıtını vermeye çalışıyor. Moutier sosyal medyada bir anda yayılan tweet'in intiharı kamu sağlığını zedeleyici bir şekilde ele aldığına söyledi. Moutier, "İntihar hiçbir zaman bir seçenek olarak sunulmamalı. Bu intiharın geniş kitlelere yayılmasına neden olan bir salgın kaynağını oluşturabilir" dedi. Mesajın ayrıca tüm dünyada çok sevilen bir Disney karakteriyle verilmesinin intiharın iyi bir şey olduğuna dair algıyı güçlendirdiğini belirten Moutier, bu algı yanılmasının özellikle ergenlik çağındaki gençler nezdinde olumsuz etkileri olabileceğini söylüyor. Bu nedenle Moutiere tweet'in intihar fenomenini taklit etmeye karşı bir etki uyandırdığını belirterek, bir ölümün medya aracılığıyla ya da reklamla yayımlanmasının intihara meyilli kişileri intihar konusunda daha da cesaretlendireceği konusunda uyarıda bulunuyor. Moutier tüm bu faktörler nedeniyle Akademi'nin tweet'inin tehlikeli olduğunu belirterek uzmanları uyarıyor. Zira hayatına son vermenin bir özgürlük ya da kişinin kendisinin verebileceği bir karar olduğu düşüncesi de dünya kamuoyunda giderek yaygınlaşıyor. Daha önce de 1994'te 27 yaşındayken av tüfeğiyle intihar ettiği açıklanan dönemin efsane rock starı Kurt Cobain hakkında çıkan haberlerin intiharı özendirici nitelik taşıdığına yönelik eleştiriler yapılmıştı. Peki, Williams gibi sevilen birinin ölümünde ne yapmak, nasıl paylaşmak gerekiyor? Moutier, çok sevilen kişilerin hayatını kaybetmeleri durumunda verilecek mesajlarda ölümü ve intiharı yüceltmenin değil, sadece o kişiye karşı duyulan saygıyı ifade etmenin gerekli olduğunu söylüyor. İntiharın hiçbir şekilde bir çözüm olarak yansıtılmaması gerektiğini vurgulayan Moutiere, intihardan sonra ölen kişinin yakınlarının yaşayacağı sorunlara da kimi zaman değinmek gerektiğini belirtiyor.

POLİS ÖLÜM DETAYLARINI NEDEN SAKLAMADI?
Ailesi, dostları ve hayranları henüz Robin Williams'ın ölüm haberinin şokunu yaşarken, ünlü aktörün intiharı hakkında detaylı bir rapor açıklayan Kaliforniya eyalet polisi eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Eleştirileri yanıtlayan teğmen Keith Boyd "İnsanları rahatsız eden detayları saklamayı biz de isterdik fakat eyalet kanunları olayı tüm çıplaklığıyla anlatmamızı öngörüyor" dedi. Polis ünlü oyuncunun bileklerinde yüzeysel kesikler olduğunu, yanıbaşında kurumuş kan izleri bulunan bir çakı tespit ettiklerini ve Williams'ın boynuna geçirdiği kemerle intihar ettiğini açıklamıştı.

69 MİLYON KİŞİ GÖRDÜ
Sinema Sanatları Akademisi, Twitter'da Alaaddin çizgi filminden bir kare kullandı. Williams'ın seslendirdiği sihirli lamba cininin Alaaddin'e sarılırken resminin üstüne "Cin, özgürsün" diye yazıldı. Bu tweet 69 milyon kişi tarafından görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İntihar haberi böyle verilmemeliydi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN