Yunan filozoftan 107'sinde veda...

Giriş Tarihi: 27.8.2014

Ardında binden fazla makale, 60 önemli eser bırakan Yunan sözlük bilimci ve filozof Kriaras evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 107 yaşında yaşamını yitirdi

Felsefe denince antik çağlardaki filozoflarıyla akla gelen ilk ülke Yunanistan önemli bir ismi kaybetmenin yasını tutuyor. Ülkenin en yaşlı filozofu ve sözlük bilimcisi Emmanuel Kriaras geçtiğimiz cuma Selanik'teki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 107 yaşında hayata gözlerini yumdu. Selanik'teki Aristotle Üniversitesi'nin 'emeritus profesörü' olan Kriaras'ın binden fazla makalesi ve 60 önemli eseri var. En önemli iki eseri "Orta Çağ'da Yunan halk edebiyatı sözlüğü", ve 'Modern Yunan Dili Sözlüğü'. 1906 Pire doğumlu , Girit kökenli Kriaras'ın Yunan edebiyatına verdiği bu iki eserinden biri, Ortaçağ'da Yunanların kullandığı dil bilgisini 16 ciltle çağdaş Yunan diline çevrilmesi; diğeri, 19. yy sonları ile 20. yy başlarında, elitlerin kullandığı klasik Yunancayı halk diline çevirerek kelimelerin üzerindeki vurguları sadeleştirmeye odaklandı.

EŞİNİN VEFATI SONRASI...

Kriaras 107 yaşına bastığı 28 Kasım'daki son yaş gününde son demecinde bu kadar uzun yaşayacağını tahmin etmediğini, eşinin vefatı sonrası yaşamdan zevk almadığı ve artık ölmek istediğini söylemişti. Kriaras'ın felsefi görüşleri de büyük ilgi çekiyordu. İnsanların aslında "trajik simalar" olduğuna inanan Kriaras'ın "Bilinçli olmamız, özlü bir mutluluk getirmez. İnsanlar ancak içinde bulundukları trajik durumun bilincine varmadığı zaman mutlu olur." gibi kafa yoran yorumları tartışma konusu oluyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunan filozoftan 107'sinde veda...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN