Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çağdaş sanat' istanbul'a geliyor

Giriş Tarihi: 23.9.2014 11:20

İkincisi düzenlenen ArtInternational için geri sayım başladı. 26-28 Eylül’de gerçekleşecek fuar, çağdaş sanatın neredeyse tüm duayenlerinin eserlerini tek merkeze toplayarak yıla damga vurmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Artinternational, bu sene de dikkat çekmeye aday. 26-28 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek sanat fuarı, 24 ülkeden 80 galeriyle güncel sanat dünyasının en seçkin sanat eserlerini Türkiye'de bir araya getirecek. Konuşma programından enstalasyonlara, performanslardan video sanatına, dolu dolu artistik programıyla, fuar bu yıl çağdaş sanatın en önemli isimlerini İstanbul'da buluşturarak sanatseverlerin başını döndürecek.

Tüm Duayenler bir arada

ArtInternational'ın en önemli konukları arasında geçen yıl Sakıp Sabancı Müzesi'nde eserleri sergilenen Anish Kapoor da bulunuyor. Dünyanın birçok şehrinde simge haline gelen eserleriyle çağdaş sanatın duayenleri arasında gösterilen Kapoor'un 2013 yılına ait iki eseri fuarda görülebilecek. Ayrıca, pop art sanatının en önemli temsilcilerinden David Hockney ve pop artın çığır açan sanatçısı Andy Warhol'un eserleri Andipa standında olacak. Çağdaş sanatın ikonik isimlerini ülkemize taşıyan fuar bu yıl, olay yaratan duvar resimleriyle tanınan "gerilla sanatçı" Banksy'nin ve Young British Artists grubunun önemli temsilcilerinden Damien Hirst'in eserlerini de izleme imkânı sunuyor. Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miró da fuarın en gözdeleri arasında. Paris'in prestijli sanat galerisi LeLong'un standında heykelleri ve kâğıt üzerine çalışmaları sergilenecek Miró'nun 2 metre boyundaki "Statue" adlı heykeli de Haliç Kongre Merkezi terasına, "By The Waterside" bölümüne yerleştirilecek. Heykelleriyle gündem yaratan Jaume Plensa'nın meditasyon yapan ve harflerden oluşan insan figürlü "Trıptych" adlı 3 metrelik heykeli de aynı alanda sanatseverlerle buluşacak.

Türkiye'de Saklanacak

ArtInternational'ın en renkli sanatçıları arasında "Görünmez Adam" olarak tanınan Çinli sanatçı Liu Bolin de var. Bolin, işleriyle ilk defa Türkiye'de sahne alacak. Bolin, seçtiği bir arka fonun desenlerini vücuduna çizerek kendini kamufle ettiği çalışmalarıyla biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çağdaş sanat' istanbul'a geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN