Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘nin aşk şifresi

Giriş Tarihi: 1.10.2014 15:05

’nin "Lady with an Ermine" (Kakımlı Kadın) tablosunda daha önce görülmeyen çizimler ortaya çıktı. Yeni bir teknoloji sayesinde bulunan detaylar tarihi bir magazine de ışık tutuyor. Milano Dükü ve Cecilia Gallerani’nin saray tarafından onaylanmayan aşkı ’nin tablosunda tekrar hayat buluyor.

Fransız bilim adamı Pascal Cotte, yeni bir ışık teknolojisi kullanarak Rönesans'ın ustası 'nin "Lady with an Ermine" tablosunda yeni bir keşif yaptı. Milano Dükü Ludovico Sforza'nın sevgilisi Cecilia Gallerani'nin resmedildiği ve 1489-1490 yılları arasında yapıldığı düşünülen tablonun tarafından daha önce 2 farklı şekilde çizildiği ortaya çıktı. Da Vinci'nin bu tablosunda Cecilia elinde tuttuğu bir sansar türü olan beyaz kakımla resmediliyor. Ancak tabloyu inceleyen Cotte, Da Vinci'nin tabloyu daha önce kakım olmadan çizdiğini, sonrasında kakımı eklediği ve en son olarak da hayvanın kürk rengini beyaza boyadığını ortaya çıkardı. Katman ayrıntılandırma methodu sayesinde ortaya çıkan gelişme Leonardo uzmanlarını oldukça heyecanlandırdı.

SIRLARI AÇIĞA ÇIKARIR!

Uzmanlar bu tekniğin tarihe ışık tutabilecek sırları da aydınlatma imkânı sunabileceğini söylüyor. Zira bu resimde bile iki farklı teori üstüne tartışılmaya başlandı. Uzmanlardan bazıları, ressamın kakımı sonradan eklemesinin amacının Milano Dükü Sforza'yı yüceltmek olabileceğini söylüyor. Çünkü Sforza'nın soy simgesini beyaz kakım temsil ediyordu ve Leonardo da Vinci 18 yıl boyunca onun hizmetinde çalışmıştı.

İLİŞKİSİ DUYULSUN DİYE YAPMIŞ!

Uzmanların diğer bir görüşü ise, Da Vinci'ye kakım resmetmesini Cecilia'nın söylemiş olabileceği. Çünkü soylu bir aileye mensup olmayan Cecilia'nın Dük'le yaşadığı ilişki saray tarafından onaylanmıyordu. Uzmanlar, Cecilia'nın tabloya beyaz kakım ekleterek saraydakilerin ilişkisini fark etmelerini sağlamaya çalışmış olabileceğini söylüyor. Polonya Krakow Ulusal Müzesi'nde sergilenen tablo müzenin yenileme çalışmaları nedeniyle Wawel Kalesi'ne gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Da Vinci‘nin aşk şifresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN