Tanpınar'ın 'Beş Şehir'i film oluyor

Giriş Tarihi: 2.10.2014 12:19

'ın "Beş Şehir" kitabı, "5 Şehir 5 Film" projesi kapsamında filme uyarlanacak.

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen projeye göre; Tanpınar'ın "Beş Şehir" kitabı filme aktarılacak.

Projede, 10'u kız, 10'u erkek olmak üzere 20 lise öğrencisi yer alacak. Proje, 'ın "Beş Şehir" kitabının öğrencilere dağıtılıp okunmasıyla başlayacak.

Birliğin İstanbul şubesince yürütülen ve koordinatörlüğünü Mehmet Gültekin'in yapacağı projede öğrenciler, akademisyen, yazar ve araştırmacıların katılacağı edebiyat ve şehir söyleşilerine katılacak, senaryo, kamera, ses ve ışık üzerine eğitim alacak.

Eğitimin ardından İstanbul, Ankara, Konya, Bursa ve Erzurum illeri için senaryolar yazılacak, her şehirde 4 öğrenci olmak üzere çekimleri ve kurguları öğrenciler tarafından gerçekleştirilecek kısa filmler yapılacak.

11 EKİM'E KADAR BAŞVURULABİLECEK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Anadolu Öğrenci Birliği Genel Sekreteri Ömer Büker, bu projenin Türkiye'de ilk olduğunu ve istenilen şekilde tamamlanması halinde diğer şubelerinde de benzeri projelerin hayata geçirileceğini, ayrıca lise öğrencilerinin yeteneklerini keşfetmesine de katkı sağlayacağını aktardı.

İstanbul'daki liselerde okuyan öğrencileri kapsayan projeye, 11 Ekim'e kadar başvurulabilecek. Proje, Haziran 2015'te filmlerin gösterileceği toplantıyla sona erecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tanpınar'ın 'Beş Şehir'i film oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN