Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı filmleri seyirciyle buluştu

Giriş Tarihi: 10.10.2014 20:07

Osmanlı topraklarında, 20. yüzyıl başından Cumhuriyet dönemine kadar çekilen ve dünya müzelerinden getirtilen birçok özel film, İstanbul Sessiz Sinema Günleri'ne özel olarak hazırlanan "Osmanlı'dan Sinema Manzaraları" gösterimiyle Türkiye'de ilk kez seyirciyle buluştu.

İstanbul Modern Sinema, Kino İstanbul ve İstanbul Şehir Üniversitesi ortaklığıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen ve 9 Ekim'de seyirciyle buluşan İstanbul Sessiz Sinema Günleri kapsamında, Türkiye sinemasının erken döneminden çeşitli örnekler sunuldu.

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin girişimiyle hazırlanan ve sinemaseverlere sunulan "Osmanlı'dan Sinema Manzaraları" programı kapsamında, 20. yüzyıl başından Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı topraklarında batılı sinemacılar tarafından çekilen haber, belge ve seyahat filmlerinden özel bir seçki katılımcılarla izletildi.

PİYANO MÜZİĞİ EŞLİĞİNDE FİLM GÖSTERİMİ

Etkinlik kapsamında gösterimi yapılan filmler arasında, Manaki Kardeşler'in "Sultan Reşad'ın Balkan Ziyareti"nin yanı sıra, "Belgrat", "Trablusgarp Savaşı" ve "Charlie Türkiye'de" filmleri yer aldı. 20. yüzyılın başında İstanbul başta olmak üzere Kars ve İzmir gibi Anadolu şehirlerinden, Balkan şehirlerinden, Ortadoğu ve Afrika şehirlerinden görüntüler içeren pek çok filmin İstanbullularla ilk kez buluştuğu etkinlikte, sessiz sinema döneminde olduğu gibi filmlere canlı piyano müzik performanslarıyla eşlik edildi.

Etkinlik 12 Ekim'e dek sürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı filmleri seyirciyle buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN