Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paris işgali Nobel kazandırdı

Kitaplarında bellek, kimlik ve suç gibi kavramlara yoğunlaşan; eserlerinde Alman işgali döneminde Paris'te yaşananları anlatan 69 yaşındaki Fransız yazar Patrick Modiano Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü

Giriş Tarihi: 10.10.2014
Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Fransız yazar Patrick Modiano oldu. İsveç'in başkenti Stockholm'deki Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada; çocuk kitapları ve senaryo çalışmaları da bulunan Fransız romancı Modiano'nun, eserlerinde Alman işgali dönemindeki yaşanmışlıkların üstünü açması ve savaş döneminde Fransa'daki insani tabloyu yansıtması nedeniyle ödüle değer bulunduğu belirtildi. Modiano'nun çalışmalarında bellek, kimlik ve suç gibi kavramlara yoğunlaştığı belirtilen açıklamada, yazarın eserlerinde çokça yer edinen Paris şehrinin, hemen hemen yaratıcı bir katılımcı olduğu kaydedildi.

ÇAĞIMIZIN PROUST'U
Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan 15'inci Fransız yazar olan Patrick Modiano'nun eserlerinin II. Dünya Savaşı sırasındaki yaşanan olaylar üzerine ya da otobiyografik temele dayandığını belirten Nobel Komitesi, yazarın kullandığı materyali; bazen röportajlar ve gazete yazıları bazen de yıllardır topladığı kendi notlarından alıp kullandığı bilgisine yer verdi. Zira çağımızın Marcel Proust'u olarak anılan Modiano'nun Selanik göçmeni, İtalyan kökenli Yahudi babası ve Belçikalı Hıristiyan annesi Paris'in işgali sırasında tanışmıştı. Ailesinin bu çok kimlikli yapısını sanatına yansıtan Modiano'nun romanlarında özellikle Yahudiliği, Nazi işgalini ve kimlik kaybını işlediği görülüyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Modiano'nun eserlerinde hafızanın inceliklerini ve kimliğin karmaşıklığını çok iyi yansıtarak ödülü almaya hak kazandığını belirtti.

'SÜRPRİZ OLDU'
210 adayın yarıştığı 2014 Nobel Edebiyat Ödülü için Philip Roth, Ngugi wa Thiong'o, Haruki Murakami ve Svetlana Alexievitch gibi dünyaca ünlü yazarların isimleri ön plana çıkıyordu. Modiano ödülle birlikte 1 milyon 100 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oldu. Fransız yazarın ödülü alması birçok kişi için sürpriz olduğu belirtiliyor. Nobel ödüllü yazar 2012 yılında Avustralya Devleti Avrupa Edebiyatı Ödülü'ne de layık görülmüştü. Ödül töreni Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık'ta Stockholm'de yapılacak.

TÜRKÇE'DE MODIANO

69 yaşındaki Modiano'nın "Kötü Bir İlkbahar," "Bir Gençlik," "En Uzağından Unutuşun", "Bir Sirk Geçiyor" romanları ve "Babam ve Ben" isimli çocuk kitabı Türkçe'ye kazandırılmıştı.

NOBEL ERKEKLERİ SEVİYOR!

- Nobel Edebiyat Ödülü genellikle 60-64 yaş ve 70-74 yaş arasındaki yazarların kazandığı görülüyor.
- Ödülü kazanan en genç yazar 42 yaşındaki Rudyard Kipling oldu.
- 2014'e kadar 111 yazara Nobel verildi. Bunların sadece 13'ü kadındı.
-Nobel ödülünü en çok Batı Avrupa ülkelerindeki yazarlar aldı.
- Ödülü bugüne kadar İngilizce yazan 27 yazar kazandı.
- İsviçreli Selma Lagerlöf, 1909'da ödülü alan ilk kadın yazar olarak tarihe geçti.
- Asya, Ortadoğu, Uzakdoğu ve Afrika ülkelerindeki yazarlar Nobel Edebiyat Ödülü'ne nadiren layık görüldü.

BABASI SELANİK GÖÇMENİ
1945'te Fransa'da doğan Patrick Modiano'nun babası Selanikli bir Yahudi olan Albert Modiano ve annesi Hıristiyan bir Belçikalı olan Ivisa Colpeyn'di. Çocuk yaştayken anne ve babası boşandığı için Modiano o yılları, kendisi için "kaotik bir dönem" olarak nitelendiriyor. 1942'de Modiano'nun annesi Paris'e gelmiş ve bir Alman film şirketinde oyunculuk yapmış. Baba Albert Modiano'nun seyahatlerle geçen iş yaşantısı ve annesinin sık sık turneye çıkması nedeniyle Patrick Modiano'nun hayatının merkezine okulu ve edebiyatı aldığı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris işgali Nobel kazandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN