Türkiye'nin en iyi haber sitesi

83 ülke Oscar istiyor

Bu yıl Oscar Ödülleri'nde Yabancı Film dalında 83 ülkeden başvuruyla rekor kırıldı. Üstelik listede iki Türkçe film var: Ceylan'ın "Kış Uykusu" Türkiye'yi; Nihat Seven'in "Uzun Yol"u İngiltere'yi temsil edecek

Giriş Tarihi: 13.10.2014
83 ülke Oscar istiyor
22 Şubat'ta düzenlenecek 87'nci Oscar Ödülleri'nde bir rekor kırıldı: 1947'den beri verilen Yabancı Dilde En İyi Film (Yabancı Film) dalındaki ödüle bu yıl 83 film aday adayı olarak gösterildi. Geçen yıl aynı alanda başvuru sayısı 76'ydı. Yabancı Film ödülü için bu yıl ilk kez Kosova, Malta, Moritanya ve Panama da aday adayı oldu. Ayrıca bu yıl ilk kez Oscar kazanan yönetmenin adı Oscar heykeline ülkesinin adıyla birlikte kazınacak. 83 aday adayı arasından seçilen 5 aday, 15 Ocak'ta açıklanacak. Ancak bu tarihten bir hafta önce Oscar ödüllerini düzenleyen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, yabancı dilde 9 filmi yarı finalist olarak ilan edecek. Ödül töreni ise 22 Şubat'ta gerçekleştirilecek. Bu alanda her ülke bir filmle katılabiliyor.

İNGİLTERE'NİN FİLMİ TÜRKÇE
Bu yılki Yabancı Film Oscar'ında öne çıkan filmler arasında, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'ne layık görülen yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu" da bulunuyor. Türkiye asıllı İngiliz yönetmen Nihat Seven'in "Uzun Yol" (Little Happiness) adlı filmi, aday olan Türkçe filmler arasında yer alıyor. Seven'in filmi, BAFTA tarafından İngiltere'nin Yabancı Dildeki En İyi Film dalında Oscar adayı oldu. Listede, Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev'in "Leviathan"ı, Polonyalı Pawel Pawlikowski'nin "Ida" isimli filmi, Fransız Jean-Pierre ve Luc Dardennes kardeşlerin "İki Gün, Bir Gece"si, Kanadalı yönetmen Xavier Dolan'ın "Anne"si (Mommy), Arjantinli yönetmen Damian Szifron'nun "Vahşi Hikâyeleri" (Wild Tales) öne çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
83 ülke Oscar istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN