En güçlü 100 listesinde tek Türk

SALT'ın programlar direktörü ve küratör Vasıf Kortun Art Review dergisinin 'güncel sanatın en güçlü 100 ismi' listesine bu yıl 69'uncu sırada girdi.

Giriş Tarihi: 30.10.2014 09:45
En güçlü 100 listesinde tek Türk
Dünyada güncel sanatın etkili yayınlarından Art Review, 'güncel sanatın en güçlü 100 ismi' listesini güncelledi. Geçen yıl listenin 68'inci sırasında yer alan Salt'ın programlar direktörü Vasıf Kortun, bu yıl 69'uncu sırada kendine yer buldu. Art Review, 'en güçlü 100' lisesine 2010 yılından bu yana aralıksız giren Vasıf Kortun'la ilgili yorumunda İstanbul Bienali'nin dünya güncel sanat haritasındaki kavşak konumuna dikkat çekti ve Kortun'u Gezi protestoları nedeniyle sorunlu bir yıl geçiren bienale sağladığı yapıcı katkılara vurgu yaptı:

"Son dönemde dünya çapında bienal sayısında belirgin bir artışa vesile olan bienaliyle İstanbul, dünya güncel sanat haritasındaki kavşak konumunu gitgide pekiştiriyor: ciddi sanat galerilerine sık sık yenilerinin eklendiği şehirde kısa bir süre önce ikincisi düzenlenen Art International sanat fuarı da, Uzak Doğu'yla yapılan anlaşmalarla güç kazandı. Ancak, bu manzaranın Kortun'suz aynı olmayacağını belirtmek gerek. Küratör, yazar ve eğitmen Kortun, kâr amacı gütmeyen kültür kurumu SALT'ın Araştırma ve Programlar direktörü. Türkiye sanat dünyasının en çok başvurulan aracı isimlerinden biri olarak Kortun (bkz.: Gezi Parkı protestoları sırasında olayların içinden yaptığı yorumlar ve sorunlu bir yıl geçiren İstanbul Bienali'ne sağladığı yapıcı katkılar), 2015'te Carolyn Christov-Bakargiev küratörlüğündeki İstanbul Bienali'yle daha da ilgi çekecek olan şehrin yapısal gelişimindeki tartışmasız önemini koruyor."

İSTANBUL BİENALİ'NİN ETKİSİ

Türkiye'den başka ismin bulunmadığı 'en güçlü 100' listesinde Vasıf Kortun'la birlikte İstanbul Bineli'yle bağlantılı dört isim kendine yer buldu. 2015 yılındaki İstanbul Bienali'ni hazırlamakla görevlendirilen Carolyn Christov-Bakargiev listenin 19'uncu sırasında yer alırken İstanbul Bienali'nin önceki küratörlerinden Charles Esche ile Yuko Hasegawa listeye (sırasıyla) 87 ve 90'ıncı sıradan girdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En güçlü 100 listesinde tek Türk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN