Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin duvar süsüne 45 milyon dolar

Hong Kong'da yapılan açık artırmada 15'inci yüzyıla ait ipekten duvar asma süsü, 45 milyon dolara alıcı buldu

Giriş Tarihi: 28.11.2014
Çin duvar süsüne 45 milyon dolar
Hong Kong'da gerçekleştirilen bir açık arttırmayla yeni sahibini bulan 45 milyon dolar (100 milyon lira) değerindeki duvar asma süsü, Çin'in uluslararası bir açık artırmada satılan en pahalı eseri oldu.

İKİ BENZERİ MANASTIRDA
Budizm'in üç büyük kolundan biri olan Mahayana'daki bir tanrının resmedildiği Tangka adı verilen 600 yıllık ipek kumaşın, Ming Hanedanı'nın üçüncü imparatoru Yongle'ın emriyle 15'inci yüzyılda yaptırıldığı biliniyor. Müzayede evinin yaptığı tanıtımda, duvar süsünün bilinen iki benzerinin Tibet'teki bir manastıra ait olması sebebiyle satışa çıkarılamayacağının altı çizilerek, Hong Kong'da satılan kumaşın eşsiz değerde olduğu belirtildi.

BAŞKA ÜLKEYE GİTMESİN
İlk kez 1977'de Londra'daki bir açık artırmada İngiliz bir aristokrat tarafından 7 bin 500 pounda satılan kumaşın yeni sahibinin ise Çin'in en büyük koleksiyoncusu olarak bilinen Liu Yiqian olduğu belirtildi. Geçtiğimiz aylarda 500 yıllık işlemeli bir fincanı koleksiyonuna katmak için 36 milyon doları gözden çıkaran Liu, Çin'in önemli bir kültürel değerini taşıyan duvar süsünün bir başka ülkeye gitmesini istemediği için açık artırmada zorlu bir savaş verdiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin duvar süsüne 45 milyon dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN