Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatikan'ın gizli arşivinden Çanakkale

Bir ANZAK askerinin hikâyesinden yola çıkılarak yazılan "Çanakkale 1915" isimli kitapta savaşın insani yönü gözler önüne seriliyor. Kitapta, Vatikan gizli arşivlerinden 100'e yakın belge var

Giriş Tarihi: 2.12.2014
Vatikan'ın gizli arşivinden Çanakkale
I. Dünya Savaşı'nın 100'üncü yıldönümünde, Vatikan gizli arşiv belgelerinin ışığında ve genç bir ANZAK (İngiliz ordusundaki Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar) teğmeninin yaşanmış hikâyesinden yola çıkılarak Çanakkale Savaşı'nın insani yönünü gözler önüne seren bir kitap yayımlandı. "Çanakkale 1915 Vatikan Gizli Arşiv Belgeleri Işığı'nda Frank Coffee Vakası" adlı kitapta daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış yüze yakın belge bulunuyor. Türkiye Katolik Ruhani Reisler Kurulu Basın Sözcüsü ve Kültür Ataşesi Rinaldo Marmara'nın üç yıl süren araştırmaları neticesinde elde ettiği belgeler, gazeteci-yazar Bülent Günal tarafından kaleme alındı. Kitap, tarihe "centilmenler savaşı" olarak geçen Çanakkale Savaşı'nın insani yönüne vurgu yapıyor. Vatikan Gizli Arşiv belgelerinden derlenen kitap, İBB Kültür AŞ tarafından yayımlandı. Kitapta, bu savaşta yaşamını yitiren ANZAK teğmeni Frank M. Coffee ile ilgili ayrı bir bölüm yer alıyor. Binlerce kilometre uzaktaki Sydney'de acı haberi alan baba Coffee'nin, oğlu Frank. M. Coffee'nin mezarını buldurup anavatanına getirtmek arzusuyla Vatikan'a yazdığı mektupla başlayan hikâye, 4 yıl sürüyor.

KAYIP MEZAR İÇİN PAPA'YA MEKTUP
Çanakkale Savaşı'nı yakından takip eden Papalık ile İstanbul Temsilcisi Monsenyör Dolci arasındaki yazışmalar; kayıp asker ailelerinin, ölen yakınlarının mezarları hakkında bilgi edinmek için Papa XV. Benoit'ya başvurmasıyla hız kazanıyor. Harp en sıcak haliyle devam ederken Harbiye Nazırı Enver Paşa mezarlara gereken saygının gösterilmesi için generallerine emir veriyor, kimi zaman ise bizzat devreye giriyor.

DEVASA FERMANLAR 75'ER BİN LİRADAN SATILDI
Antalya Antik Müzayede tarafından düzenlenen karma eserler müzayedesinde Cumhuriyet ilk dönem tabloları ile Osmanlı objeleri koleksiyonerlerin beğenisine sunuldu. Müzayede de satışa çıkan III. Selim ve I. Abdülhamit'e ait 1.5 metre boyundaki iki ferman, 75'er bin liradan alıcı buldu. Antalya Sera Otel'de önceki gün gerçekleştirilen müzayedeye Türkiye'nin birçok bölgesinden gelen sanatseverler ilgi gösterdi. Sanat danışmanı ve koleksiyoner Mehmet Çebi tarafından sunulan müzayedede, 287 eserden oluşan koleksiyon satışa çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatikan'ın gizli arşivinden Çanakkale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN