Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Defterde 100 yılı aşan serüven

Giriş Tarihi: 5.12.2014 11:51
Defterde 100 yılı aşan serüven

Ece Ajandası’nın 100 Yılı Aşan Serüveni Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde...

Ece Ajandası sergisi 10 Aralık'ta, Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde açılıyor. Sergi, Türkiye'deki kişisel kültür tarihinin önemli tanıklarından Ece Ajandası'nın yüzyılı aşan serüvenine odaklanıyor.

104 yıldır aralıksız yayımlanan Ece Ajandası'nın arkasındaki Kağıtçı Ailesi'nin hayat akışından kronolojik kesitlerin ve yüzyılın içinden seçilmiş "Ece Ajandası" örneklerinin yer alacağı Ece Ajandası sergisi, Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde 10 Aralık'ta açılıyor.

'Muhtıra'dan 'Ece Ajandası'na Kağıtçı Ailesi

Yıl 1862… Dağılma sürecine girmiş olan Osmanlı'nın her cephesinde huzursuzluklar ve çatışmalar sürerken; imparatorluğun başkenti İstanbul'da, Tanzimat'la birlikte modernleşmeye yönelik bir dizi reform girişiminin adımları atılmaya başlanır. Avrupa'nın üç yüz yıl gerisinden gelen matbaacılık da bu reformlardan ivme alarak, önce Beyazıt Hakkâklar Çarşısı'nda, daha sonra Bab-ı Âli'de yayıncılık ve kırtasiye işlerinin hızla artmasına sebep olur.

Aynı yıl, İran Azerbaycanı'nın Hoy kasabasından İstanbul'a gelen Hacı Kasım Efendi, Beyazıt'ta bir dükkân kiralar ve Şark Kütüphanesi'ni kurarak kitapçılık işine başlar. Daha sonraki yıllarda Hacı Kasım Efendi'nin büyük oğlu Naci Kasım, bugün de varlığını sürdüren Saatli Maarif Takvimi'ni çıkarmaya başlar; kızı Talat Hanım ise Afitap dükkânının sahibi ve Ece Ajandası'nın kurucusu Mehmet Sadık Kağıtçı Bey ile evlenir. Bu evlilikten doğan çocuklar, torunlar ve torun çocukları aile işinin devamını sağlar…

İlk kez Mehmet Sadık Kağıtçı Bey tarafından 1910 yılında 'Muhtıra' adıyla yayımlanan, 1932 yılından itibaren de "Ece" adını alan defterler, bir yandan Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüne, işgal yıllarına, İstiklal Savaşı'na, Cumhuriyet'in kuruluşuna, Atatürk devrimlerine, iki dünya savaşına ve çeşitli ekonomik ve toplumsal buhranlara şahit olurken, aralarında ünlü yazarlar, düşünürler, siyasetçiler ve işadamları da olmak üzere milyonlarca insanın günlük hayatına eşlik etti.

31 Ocak 2015'e kadar açık kalacak sergi için hazırlanan kitap, galeriden temin edilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Defterde 100 yılı aşan serüven
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN