Kemancıdan öksürük tepkisi

Güney Koreli kemancı Kyung-Wha Chung, Londra’daki konserinde bir çocuğun öksürmesi üzerine performansa ara verdi. Çocuğun ailesini azarlayan kemancı, sanat dünyasında tartışma yarattı.

Giriş Tarihi: 5.12.2014 11:42
Kemancıdan öksürük tepkisi
Güney Koreli ünlü kemancı Kyung-Wha Chung'un, Londra'daki Kraliyet Festival Salonu'nda verdiği konser sırasında öksüren bir çocuk ile ailesini azarlaması, sahne performansları sırasında izleyici ile sanatçı arasındaki ilişkiyi bir kez daha gündeme taşıdı. BBC'nin haberine göre, 12 yıllık aradan sonra ilk kez Londra'da sahneye çıkan 66 yaşındaki Kyung-Wha Chung, Mozart'ın Sol Majör Sonatı'nı çalarken bir çocuğun öksürmesi üzerine çalmaya ara verdi ve sahneden küçük kızın ailesine "Çocuğunuzu büyüdüğü zaman getirsenize" diye bağırdı.

'Ortam birden buz kesti'

Seyirciler arasında bulunan The Times gazetesinin müzik eleştirmeni Anna Picard, "Ünlü kemancının geri dönüşüyle ilgili beklentiler nedeniyle zaten gergin olan ortam, birden buz kesti" diye yazdı. Konseri izleyen İngiliz kemancı Thomas Gould da sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan paylaştığı mesajında, "Öksüren bir çocuğun ailesine gösterdiği acayip patlamadan sonra Kyung-Wha Chung'un Mozart performansından etkilenmek zor" dedi. Kemancı Elizabeth Stahlmann da konser sırasında birçok insanın öksürdüğünü, sanatçının tepkisini göstermek için bir çocuğu seçmesinin hiç hoş olmadığını söyledi.

Destek verenler de var

Konserden sonra sanatçıya destek verenler de oldu. Besteci Sasha Valir Millwood, internette "Chang'a konuya dikkat çektiği için teşekkür ediyorum. Seyircilerin davranışları yüzünden birçok muhteşem konserin mahvolduğuna tanık oldum" yazdı. Piyanist Susan Tomes BBC'ye yaptığı açıklamada, "Buna katılıyorum. Bence bu, insanların yüksek sesli müziğe alışmış olmasından kaynaklanıyor. Bir rock ya da pop konserinde müzik çok yüksek olduğu için öksürmeniz sorun yaratmaz. Ancak klasik müzikteki akustik enstrümanların sesi o kadar yüksek olmadığı için en ufacık bir ses fark yaratıyor" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemancıdan öksürük tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN