Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eyüp Sultan’da Şeb-i Arus Özel Programı

Eyüp Belediyesi, Hz. Mevlana’nın 741. Vuslat Yılı nedeniyle çok özel bir program düzenledi.

Giriş Tarihi: 15.12.2014 16:40
Eyüp Sultan’da Şeb-i Arus Özel Programı
Eyüp Kültür Sanat Merkezi'mizdeki programa Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve ailesi ile Eyüplüler katıldı.
Hüseyin Özer ve Murat Top'un hazırladığı programda, Hüseyin Fahreddin Dede'nin Acemaşiran Mevlevi Ayin-i Şerifi icra edildi.

Âyân Musiki Topluluğu ve Sema Heyeti tarafından sunulan gösteriler büyük beğeni topladı. Programı izleyenler için ayrıca "Türk Kültüründe Mevlevilik Sembolü" konulu bir de sergi düzenlendi.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, programda yaptığı konuşmada, tasavvuf felsefesinin büyük alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi "düğün gecesi" olarak adlandırdığı ölümünün 741'inci yılında Eyüp Sultan'da andıklarını belirterek şunları söyledi: "Şeb-i Arus vuslat gecesi, düğün gecesi, Hz. Mevlana ölümü düğün gecesine benzetmiş.

Çok yerinde bir benzetme. Esasında her kul her insan yaşadığı ömür kadar belki rabbinin huzurundan ayrı kalıyor. Bu bir andır. Bir ömür ya da yaradılıştan ahirete kadar geçen süre içerisinde çok az bir süre içerisinde çok az bir zaman dilimidir. Esas olan kulun rabbinin yanında olmasıdır'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eyüp Sultan’da Şeb-i Arus Özel Programı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN