Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Röportaj 'kim' vurduya gitti!

"Görülmemiş bir saldırının mağduru" olduğunu kaydeden Sony, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikast düzenlenen komedi filmi "Röportaj"ın gösterimini iptal etti

Giriş Tarihi: 19.12.2014
Röportaj 'kim' vurduya gitti!
Teknoloji firması Sony, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un canlandırıldığı komedi filmi "The Interview"nun (Röportaj), sinemalarda 25 Aralık olarak açıklanan vizyon planını iptal etti. Sony firması, Kim Jongun'a suikast girişimi kurgusuna yer veren filmin prömiyerini hackerların bombalama tehdidi sonucunda iptal etmesinin ardından, filmin vizyona giriş planından da vazgeçtiğini açıkladı. New York'ta 18 Aralık akşamı Sunshine sinemalarındaki prömiyerinin yapılmayacağını bildiren Sony'den yapılan açıklamada, filmin 25 Aralık'ta tüm ABD genelinde vizyona girmesi planının da iptal edildiği ifade edildi. Açıklamada, firmanın işine, müşterilerine ve çalışanlarına karşı suç sayılacak "görülmemiş bir saldırının mağduru" olduğu belirtilerek, filmin satın alınmasının engellemesi için özel e-postalara, hassas ve özel mala yönelik hırsızlığın, Sony'nin ahlak ve ruhunu yok etmeyi amaçladığı kaydedildi. James Franco ve Seth Rogen'un oynadığı filmde, iki gazetecinin, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) taşeronu olarak, Kuzey Kore liderine suikast planı anlatılıyor. Sanal korsan grubu "Barış Muhafızları" (Guardians of Peace-GOP), Kuzey Kore ile ilgili komedi filmi Röportaj'ı gösterime sokacak sinemaları bombalama tehdidi sonucunda Sony, 18 Aralık'taki filmin New York prömiyerini iptal etti. Sony'nin daha önceki açıklamasında ayrıca 25 Aralık'ta filmin vizyona gireceği sinemalara "filmi gösterip, göstermemekte serbest oldukları" belirtilmişti. Korsanlar yayımladıkları tehdit mesajında, filmin vizyona gireceği Noel gününde en büyük sürprizi yapacaklarını kaydederken, filmin gösterileceği sinemalardan uzak durulmasını bildirmiş ve filmi gösterime sokan sinemalara bir saldırı yapılabileceğinin sinyalini vermişti.

İDDİA:TEHDİT KUZEY KORE'DEN
NBC ve CNN'nin bir hükümet kaynağına dayandırdığı haberde, Sony'ye yapılan saldırıyla ilgili Kuzey Kore hükümetiyle bağlantı kurulduğu kaydedildi. Kuzey Kore, söz konusu siber saldırı ve tehditlerle ilgili yaptığı açıklamada, bunların hiçbirini üstlenmezken, eylemleri "doğru bulduğunu" belirtmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Röportaj 'kim' vurduya gitti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN