Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruslar, Türk Akademisyenden ders alıyorlar

Giriş Tarihi: 22.12.2014 17:42
Ruslar, Türk Akademisyenden ders alıyorlar

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Seda Ayvazoğlu, Rusya St. Petersburg Devlet Üniversitesi Rimsky-Korsakov Konservatuvarı’nda 2 hafta süreyle ders verdi.

Yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini sağlayan Çukurova Üniversitesi Mevlana Programı kapsamında Yrd. Doç. Dr. Seda Ayvazoğlu, St. Petersburg Devlet Üniversitesi Rimsky-Korsakov Konservatuvarı Bale Bölümü'nde iki hafta süreyle lisansüstü öğrencilere uygulamalı bale dersleri verdi. Yrd. Doç. Dr. Ayvazoğlu ayrıca kendisinin hazırladığı "Kuruluşundan Bugüne Türkiye'de Bale Tarihi" adlı sunum da gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti St. Petersburg Başkonsolosluğu'nun da destek verdiği sunumda Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı öğrencilerinin gösteri kayıtları da katılımcılara izletilerek beğenilerine sunuldu. İzlenen gösteriyle ilgili olarak bilgi veren Ayvazoğlu, "Rusya'da eğitim alan öğrencilerin ve öğretim elemanlarının, öğrencilerin teknik ve sanatsal seviyesine olan ilgileri yoğun oldu" dedi.

Yapılan ikili görüşmeler sonunda Türkiye Cumhuriyeti St. Petersburg Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu, Türk bale öğrencilerini Rusya'da bir proje ile görmek istediklerini ve bu konuda tam desteğinin olacağını ifade ederek, gerekli çalışmaları da yapacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruslar, Türk Akademisyenden ders alıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN