Sao Paulo'da El Turko'ların Mahmutpaşası

El Turko Belgeseli'nde bu hafta Brezilya'nın Sao Paulo vilayetindeki başarı hikayeleri anlatılıyor.

Giriş Tarihi: 8.1.2015 17:28
Sao Paulo'da El Turko'ların Mahmutpaşası
Brezilya'nın en büyük şehri olan Sao Paulo'nun, 25 Mart Caddesi El Turkolar'ın Mahmutpaşası. Seyyar satıcılıktan esnaflığı geçen El Turko'lar 25 Mart caddesini mekan tutarlar. Bugün bu caddede çok sayıda El Turko esnaf, Sao Paulo ekonomisinin nabzını tutuyor.

Emory Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Jeffrey LESSER; "Seyyar satıcılıktan esnaflığa geçen El Turko'lar 25 Mart caddesinde büyük bir ekonomi oluşturdular. Daha çok zengin olanlar bu caddeden başka yerlere taşındılar. Ancak, hala çok sayıda esnaf burada faaliyetlerine devam ediyor" diyor.

25 Mart caddesi tıpkı İstanbul'daki Mahmutpaşa caddesi gibi yoğun, iğne atsan yere düşmüyor. Çok sayıda dükkanın levhalarında El Turkolar'ın adları yazıyor ve 3. hatta 4. kuşaklar dedelerinden, babalarından aldıkları mesleklerini sürdürüyorlar. Sao Paulo'da El Turko'lara ait Ticaret Odaları bile var.

Suriye, Brezilya Ticaret Odası Başkanı Mişel Abdo; "Brezilya'da resmi rakamlara göre 12 milyon El Turko yaşıyor. Ben bu sayının 17-18 milyon olduğunu düşünüyorum" diyor. Sao Paulo'nun en eski ve büyük hastanesi Suriye- Lübnan isminde El Turkolar'a ait. Özellikle genç kuşak El Turko'lar tarih ve kültürleriyle de yakından ilgileniyorlar. Arap Kültür Derneği Genel Sekreteri Heliosa Ebru "Kültürümüzü yaşatmak için kültürel etkinlikler düzenliyoruz, film festivalleri organize ediyoruz."

Yedirenk Film Yapım tarafından hazırlanan ve tüm heyecanıyla devam eden El Turko Belgeseli'nin yeni bölümü bu akşam saat 23.30' da TRT TÜRK ekranlarında. Yayının tekrarı ise ertesi gün Saat: 05.10'da
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sao Paulo'da El Turko'ların Mahmutpaşası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN