Üsküdar'da Asr-ı Saadet'e yolculuk

Kutlu Doğum Programı, 18 Nisan 2015 Cumartesi saat 17:00 ile 20:00 arasında Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.

Giriş Tarihi: 15.4.2015 13:35 Güncelleme Tarihi: 16.4.2015 10:59
Üsküdar'da Asr-ı Saadet'e yolculuk

Kur'an-ı Kerim Tilaveti (Yeni Camii İmamı Ferruh Muştuer ve Mali'li hafız Ebubekir Diaby) ile başlayacak program Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN'in konuşması ile devam edecek. Üsküdar Belediyesi Genç Enderun öğrencilerinin hazırladığı 6 parçalık Kutlu Doğum çocuk konseri ise gönüllere hoş esintiler bırakacak.

Kutlu Doğum Köyü

Kutlu doğum programı için Bağlarbaşı Kültür Merkezine temsili bir köy kuruldu.
Böylece Peygamberimizin hayatının çocukların dünyalarına sirayet edecek nesneler üzerinden kronolojik olarak canlandırılması amaçlandı.
Kapı girişinin süslenmesinden köyün tüm ayrıntısına kadar tarihi gerçeklikler esas alınarak tasarlandı. Ziyaretçilerin kutlu beldelerde yolculuk yapıyor hissine kapılması amaçlandı. Mekke ve Medine dönemi panaromik olarak canlandırıldı.

Meydanın ortasında 4 metreye 5 metre ölçülerinde bir Kabe maketi bulunuyor. Ziyaretçiler Kabe'nin etrafında temsili bir tavaf gerçekleştirebilecek.

Peygamber Efendimiz'in Evi

Köyün en dikkat çekici objelerinden birisi de Peygamberimizin evinin maketi. 2,80 metre boyundaki ev maketinin içerisinde Peygamberimizin temsili eşyaları bulunuyor.
2 metre yüksekliğindeki Hira Mağarası maketinde ise ışık ve ses efektleri ile bilgi verici panolar yer alıyor.Yine aynı şekilde hazırlanan Sevr Mağarası maketinin önünde ise örümcek ağı ve kuş heykeli ile bulunuyor.
Ayrıca Peygamberimizin devesi, Mescid-i Nebevi'nin inşası, ağlayan hurma kütüğü gibi birçok maket ziyaretçilerini bekliyor.
Kutlu Doğum Köyü, 12 gün boyunca meydanda kalacak ve ziyaretçilere açık olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üsküdar'da Asr-ı Saadet'e yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN