23 Nisan'da bir hediye de Kulis tiyatro dergisinden

Kulis Tiyatro Dergisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar için özel bir tiyatro dergisiyle küçük izleyicileri selamlıyor. Dünyada Amerika ve Rusya’dan sonra Türk tiyatrosunun efsane ismi Muhsin Ertuğrul’un 1935 yılında Şehir Tiyatroları bünyesinde kurduğu çocuk tiyatrosu için çıkmış olan dergiden sonra ilk defa bir çocuk tiyatrosu dergisi çıkartılıyor.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 10:22
23 Nisan'da bir hediye de Kulis tiyatro dergisinden
MUHSİN ERTUĞRUL'UN VASİYETİYDİ

Muhsin Ertuğrul'un da vasiyeti olan çocuk tiyatro dergisi, 23 Nisan'a özel çalışmalar, çocuk tiyatrosunun önemini anlatan yazılar, özel ve ödenekli tiyatrolarda sahnelenen oyunlara dair haberler ve rengârenk içeriğiyle göz dolduruyor. Tiyatroyla ilgilenen çocuklar için bir rehber niteliğinde hazırlanan dergide, ayrıca tiyatrocu çocuklara da yer veriliyor. Dergide ayrıca, Şehir Tiyatroları'nın Çocuk Eğitim Birimi'ni Çocuk-Genç Eğitimi Birimi'ne dönüştüren Neşe Erçetin Atakan da unutulmadı. Bugün tiyatro, sinema ve dizilerde rol alan birçok gençte emeği bulunan, çocuk tiyatrosunun meleği Atakan'ın portresinin yanı sıra, öğrencilerinin onun hakkındaki görüşleri de yer alıyor.

BİR TAŞ DA BİZ KOYALIM

Türkiye'nin tek çocuk tiyatro dergisi Kulis Tiyatro Çocuk, çıkış nedenlerini şöyle sıralıyor: "Bizler istiyoruz ki, çocuk tiyatrosu daha fazla önemsensin. Bu alanda çalışmalar yapanlar ön plana çıksın. Başka ne mi istiyoruz? Bir de iyiyle kötü ayrılsın, çocuklar için daha kaliteli oyunlar yazılsın diyoruz, güzel olmaz mı? Bir taş da biz koyalım istiyoruz, sahneye." Dergide, Işıl Kasapoğlu, Serkan Keskin, Elif Atakan, Serhan Alben, Şebnem Güler Karacan, Faik Ertener gibi Türkiye'de çocuk tiyatrosu alanında çalışmalar yapan önemli isimler yer alıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
23 Nisan'da bir hediye de Kulis tiyatro dergisinden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN