Atatürk Müzesi 19 Mayıs'ta açılacak

İzmir Birinci Kordon'da bulunan ve restorasyon çalışmalarının gecikmesi tepkilere neden olan Atatürk Müzesi 19 Mayıs'ta ziyarete açılacak.

Giriş Tarihi: 15.5.2015 17:41
Atatürk Müzesi 19 Mayıs'ta açılacak
Alsancak semtinde, Birinci Kordon'da, iki katlı konak olarak yapılan İzmir Atatürk Müzesi'nde restorasyon çalışmaları bitti. Müzenin 19 Mayıs'ta İzmirlilerin ziyaretine açılacağı belirtildi. İstiklal Savaşı ve İzmir'in kurtuluşunda simge haline gelen konak, restorasyon nedeniyle ziyarete kapatılmıştı. Müzenin restorasyonunun 2013 yılında tamamlanması öngürülerken, bu tarih daha sonra 24 Kasım 2014 olarak değiştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan, 3 milyon 42 bin 600 TL sözleşme bedelli restorasyon çalışmalarında artık sona gelindi. Açılış için gün sayılmaya başlandı.

Birinci Kordon'daki iki katlı konak, Osmanlı ve Levanten mimarisi karışımından meydana gelen Neo-Klasik tarza sahip. 1862 yılında yapılan, 1927 yılında Belediye tarafından Atatürk'e armağan edilen, İzmir'e geldiğinde kaldığı ve çalışmalarını buradan sürdürdüğü konak, 1941 yılında müzeye dönüştürüldü. Müzede daha önce sergilenen Atatürk'e ait eşyalar, restorasyon çalışmaları nedeniyle koruma altına alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk Müzesi 19 Mayıs'ta açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN