İngiltere Parlamentosu'nda "Osmanlı Savaş Esirleri" sergisi

Giriş Tarihi: 13.7.2015 23:14
İngiltere Parlamentosu'nda Osmanlı Savaş Esirleri sergisi

Koleksiyoncu Kemal Giray'ın arşivindeki belgelerden oluşturulan sergide, 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı topraklarında esir düşen yabancı askerlerin mektupları, kartpostalları ve fotoğrafları yer alıyor. İngiliz esirlerin Yozgat'tan kaçış planı haritası serginin en dikkat çekici parçası.

1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı cephelerindeki esirlere ait orijinal fotoğrafların ve belgelerin yer aldığı sergi İngiltere Parlamentosunda açıldı.

Londra Yunus Emre Enstitüsü'nün düzenlediği serginin açılışına İngiltere'nin Kültür, Medya ve Spor Bakanı John Whittingdale, İngiliz milletvekilleri David Burrowes ve Zac Goldsmith, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar ile çok sayıda davetli katıldı.

Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ebubekir Ceylan sergiye ilişkin AA'ya yaptığı açıklamada, "Buradaki belgelere baktığınızda savaşın insani yönünü görüyorsunuz. İngiliz esirler hokey oynuyorlar, Türklerle birlikte çuval giyip yarışma yapıyorlar. Bu sergiyle aslında İngiliz toplumuyla ortak bir noktada buluşmak ve iki ülke arasında bir köprü kurmak istedik" diye konuştu.

Sergiyi İngiltere'de İmperyal Savaş Müzesi ve Ulusal Arşiv Kurumuna da taşımak istediklerini anlatan Ceylan, serginin İngiltere'nin yanı sıra, başka ülkelere de götürülebileceğini kaydetti.

İNGİLİZLERİN KAÇIŞ PLANI HARİTASI

Flatelist ve koleksiyoncu Kemal Giray'ın arşivindeki orijinal belgelerden oluşturulan sergide, mektuplar, kartpostallar ve fotoğraflar yer alıyor. Giray, sergide iki önemli parçanın bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Abdülhalik Renda'nın Malta'ya esir olarak götürüldüğü geminin kaptanına serbest kaldıktan sonra yazdığı mektup. Mektupta kaptana kendisine iyi davrandığı için teşekkür ediyor ve mektubun sonuna 'Sizin eski esiriniz, İzmir Valisi' yazmış. Diğer bir belge ise Yozgat'ta esir kalan İngilizlerin oradan kaçarak nasıl İskenderun Körfezine ulaşabileceklerini gösteren, çok ince kağıda yazılmış ve bir muz kabuğunun içine saklanmış harita. Bunun sonucu olarak da 27 İngiliz esiri Yozgat'tan kaçıyor ve Mısır'a ulaşıyor."

Serginin kuratörü Fahri Aral ise serginin savaşta esir alınan insanların günlük hayata nasıl tutunmaya çalıştıklarını gösterdiğini belirterek, "Savaşın dehşeti içerisinde insanların hayatlarını kurmaya çalıştığını görüyorsunuz. Mesela İngiliz esir, 'Biz burada hokey oynuyoruz ama top bulamıyoruz' yazmış. Müzik grupları kurmuşlar, futbol takımları var" diye konuştu.

17 Temmuz'a kadar İngiliz Parlamentosunda gezilebilecek sergi, 21-31 Temmuz tarihlerinde ise Londra Yunus Emre Enstitüsü'nde yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere Parlamentosu'nda "Osmanlı Savaş Esirleri" sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN