Sagalassos'ta tarih ayağa kaldırılıyor

Burdur'da Sagalassos antik kenti agorasında bulunan dört onursal sütundan üçü ayağa kaldırıldı, dördüncüsü için çalışma başlatıldı

Giriş Tarihi: 18.7.2015
Sagalassos'ta tarih ayağa kaldırılıyor
UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kentinde 23 yıldır görev yapan mimar ve restorasyon uzmanı Semih Ercan, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Önce kentin yukarı agora bölümünde küçük bir Helenistik çeşme ve kütüphane yapısının restorasyonunu tamamladıklarını belirten Ercan, 1998'den beri de aynı bölgede çalıştıklarını söyledi. Agoradaki Antoninler Çeşmesi'nin restorasyonunu 2010'da bitirdiklerini, daha sonra diğer bölümler için çalışmaya başladıklarını anlatan Ercan, 2011'den sonra başlayan çalışmalarda ilk üç sene agoranın kuzey kısmına yoğunlaştıklarını bildirdi. Bu meydanın yaklaşık 3 bin 500 metrekarelik bir alan olduğunu, içinde birçok anıt barındırdığını dile getiren Ercan şöyle dedi: "Burada agoranın dört kenarında dört büyük onursal sütun mevcut. Bunlar, bu agorayı yaptıran kentin soyluları tarafından inşa ettirilmiş ve üzerlerinde kendi bronz heykelleri olduğu tahmin ediliyor. Onursal sütunların üçünün restorasyonunu bitirdik, güneydoğu tarafında bulunan dördüncü sütun için de çalışmalara başladık. Son sütunu bu sene ayağa kaldırmayı düşünüyoruz." Agoranın kentin merkezi olduğunu; kentteki her türlü değişimin bu bölgeden okunabildiğini vurgulayan Ercan, buradaki tarihi gün yüzüne çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.

FRANSIZ GEZGİN KEŞFETTİ
Sagalassos, antik Yunan'da Pisidya'ya başkentlik yaptı. İmparator Augustos zamanında kentteki agora yeniden düzenlendi. Meydanın dört köşesine kentin dört önemli kişisinin bronz heykelini taşıyan 14 metrelik onursal sütun inşa edildi. Bu yüksek tek sütunlar, kentin her yerinden görülmek üzere yapıldı. İlk 1706'da Fransız gezgin Paul Lucas tarafından keşfedilen Sagalassos'ta arkeolojik kazılar 1989'da başlatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sagalassos'ta tarih ayağa kaldırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN