Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lacivert ‘Gurbet’ sayısıyla çıktı!

Lacivert Dergi 16’ncı sayısı ile raflarda yerini aldı.

Giriş Tarihi: 2.9.2015 15:52 Güncelleme Tarihi: 2.9.2015 15:52
Lacivert ‘Gurbet’ sayısıyla çıktı!

Lacivert Eylül sayısında tüm yönleriyle 'Gurbet' konusunu işliyor. Gurbet dosyasının içinde göç, sürgün, mültecilik, muhacirlik, kimlik, vatan gibi birçok konuya değinen dergi, gurbet kavramını farklı açılardan ele alarak çok yönlü bir okuma imkânı sunuyor.

Dosya, 60'lı ve 70'li yıllarda Türkiye'den Avrupa'ya çalışmaya giden Türkiyeli göçmenlerin fotoğraflarıyla başlıyor. Diaspora Türk'ün arşivinden kullanılan fotoğraflar, Belçika ve Hollanda gibi işçi göçü konusunda çok değinilmeyen ülkelerdeki işçilerin günlük yaşamlarından örnekler sunuyor.

İLETİŞİMSİZLİK GURBET YAŞATIR!

Meryem İlayda Atlas'ın hazırladığı dosya röportajında Alev Alatlı, gurbet ve dil ilişkisine değinerek, sahici iletişim kurabilmek için aynı dili konuşmanın yeterli olmadığını söylüyor. Ailesini, çocukluğunu, gurbeti nasıl tanımladığını anlatan Alatlı, "Sahici iletişim kuramayan basın, televizyon, sinema, müzik gurbet duygusu yaşatır" diyor.

GURBET ANCAK EBEDİYETLE SONLANIR

Prof. Dr. Kadir Canatan ile yapılan röportajda ise gurbetin metafizik ve seküler anlamlarına değiniliyor. Avrupa'ya göçen Türkiyeli Müslümanlar üzerinden dönüşen gurbet algısı, Kâbe'nin Müslümanlara 'ev' duygusu yaşatması, bir yere ait olma ihtiyacı gibi birçok konuya değinen Canatan, Müslüman toplumlarda gurbet duygusunun 'öte dünya' ile bağlantılı olduğunu, ebediyet ile buluşmanın ise gurbetin sonlanması anlamına geldiğini anlatıyor.

NERESİ SILA BİZE NERESİ GURBET?

Lacivert'in Gurbet sayısında edebiyattan müziğe, siyasetten tarihe kadar geniş bir yelpazede alanında uzman pek çok kişinin makaleleri ve röportajları yer alıyor. Şule Albayrak'ın Avrupalı Türk gençlerin Türkiye'deki dinî eğitim tecrübeleri üzerine kaleme aldığı 'Keşfedilen kimlik' başlıklı makalesi; Yıldız Ramazanoğlu'nun Kırgızistan'dan Türkiye'ye iltica eden genç bir kadının hikâyesini anlattığı yazısı; Mustafa Akar'ın Türkiye'de muhacirliğin serüvenini konu alan 'Muhacirlerin vatanı: Türkiye' başlıklı makalesi; Güven Adıgüzel'in göçün müzikal sosyolojisini incelediği yazısı; Gökhan Ergür'ün Cemal Süreya'nın sürgün hikâyesini işlediği makalesi; Beytullah Çakır'ın Türkiye'de kurulan Özgür Suriye Milli Takımı ile yaptığı röportaj; Ali Abrek'in Çerkes sürgününü detaylarıyla ele alan 'Bilinmeyene yolculuk' başlıklı makalesi; Remzi Kopar'ın gurbet ve mimari ilişkisi üzerine mimar Emine Öğün ve Mehmet Öğün ile yaptığı söyleşi, Lacivert Gurbet dosyasında okunabilecek. Oldukça kapsamlı bir içerik sunan dosyada gurbet üzerine hazırlanan makale, röportaj, hikâye ve incelemelerin yanı sıra gurbet türküleri ve İstanbul'a göçün haritası gibi bölümler de yer alıyor.

ÇÖZÜM SÜRECİNİN GELECEĞİ VE PKK'NIN İLGİNÇ İLİŞKİLERİ

Lacivert Gurbet sayısında dosya dışı bölümler, gündeme dair analizler, röportajlar ve makaleler de yer alıyor. Oral Çalışlar, Cengiz Alğan, Gürbüz Özaltınlı, Orhan Miroğlu ve Vahap Coşkun'un Çözüm Süreci'nin geleceğine ilişkin değerlendirmeleri; Kurtuluş Tayiz'in HDP başta olmak üzere PKK'nın ilişkili olduğu yapıları ve bu ilişkilerin ayrıntılarını detaylı bir şekilde anlattığı makalesi; Fatmanur Altun'un Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesini konu aldığı 'II. Abdulhamid'den Erdoğan'a Milli Duruş' başlıklı incelemesi; gündeme dair çarpıcı haberlerin yer aldığı 'Türkiye Manzara' sayfaları da Lacivert'in Eylül sayısında okunabilecek.

MODERN DON KİŞOT AŞK MECLİSİNDEN NASIL KOVULDU?

Lacivert Eylül sayısında yer alan diğer makale ve söyleşilerden bazıları: Haşmet Babaoğlu ile 3 soru 3 cevap; Nagihan Haliloğlu'nun kaleminden Fatih Akın'ın Ermeni tehcirini anlattığı The Cut (Kesik) filminin incelemesi; Modern Don Kişot Contemporary İbrahim Efendi'nin aşk meclisinden kovuluşunu anlattığı hikâyesi; Ayşe Kardaş'ın kaleme aldığı Halide Edip Adıvar portresi; Sena Kural'ın Nevin Soysal Aydın'la yaptığı söyleşi; Turgay Bakırtaş'ın İstanbul'da Hatırlamak ve Unutmak kitabıyla ilgili yaptığı inceleme; Richard Sennett'in Yabancı kitabının tanıtımı; Mesud Uz'un ilk romanı Boş üzerine bir değerlendirme ve yazarla söyleşi; Zeynep Gökgöz'ün 5 Eylül'de başlayacak olan 14'üncü İstanbul Bienali ve genel olarak bienaller hakkında kaleme aldığı yazı, Birol Biçer'in hazırladığı 'Gurbetten portreler' ve 'Dünyadan gurbet haberleri' bölümleri…

Ayrıca iyi şeyler yapmak için fırsatlar sunan İyi Şeyler Ajandası, Twitter sayfaları, Eylül ayı etkinlik ajandası gibi daha pek çok yazının, makalenin, hikâyenin ve haberin yer aldığı Lacivert Dergi, 16'ncı sayısında okurunun karşısına yine dolu dolu içerikle çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lacivert ‘Gurbet’ sayısıyla çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN