Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Önce bu memleketi anlamak lazım"

Fotoğraf sanatçısı , "Önce bu memleketi anlamak lazım. Bu memleketi anlamak içinse kültürlü olmak lazım" dedi.

Giriş Tarihi: 23.10.2015 10:27 Güncelleme Tarihi: 23.10.2015 10:33
Önce bu memleketi anlamak lazım

"Fotoİstanbul 2. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali"nde, fotoğraf sanatçısı Ara Güler için "Ara'yı Anlamak" konulu panel düzenlendi.

Bu yılki teması "Başka Hayatlar" olarak belirlenen festival kapsamında, Pera Müzesi'nde gerçekleşen panele dinleyici olarak katılan , AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fotoİstanbul'un düzenlediği festival etkinliklerini ziyaret ettiğini ve beğendiğini kaydetti.

Fotoğraf çekmek isteyenlere tavsiyelerde bulunan sanatçı, "Önce bu memleketi anlamak lazım. Bu memleketi anlamak içinse kültürlü olmak lazım. Dokuz tane medeniyeti bilmek gerekiyor. Urartu'yu, Sümer'i, hepsini bilmeli. Enternasyonal dünyada bütün bunların bilinmesi gerekiyor" diye konuştu.

Panelde konuşan İrlandalı fotoğraf sanatçısı Paul Mc Millen da Ara Güler'in kitaplarına dikkati çekerek, "Fotoğraflarında sosyoloji ve antropoloji dahil birçok perspektif var. Bunların uzmanlar tarafından incelenmesi ve fotoğraflara ilişkin yazılar yazılması ve kitap olarak yayımlanması lazım. Yazılmadığı takdirde bence büyük bir ayıp olur" ifadelerini kullandı.

"İlk ideali sinemacı olmak"

Savaş fotoğrafçısı Coşkun Aral da "Ara Güler benim için bir fotoğrafçı, fotoğraf sanatçısı değil, gazeteci, haberci. Bütün bu toprakların, yerelin, en ince, en ayrıntılı dokusunu, ulusaldan da atlatıp, evrensele ulaştıran bir usta" dedi.

Aral, Güler'in geçmişindeki ilk idealinin de sinemacı olmak olduğunu dtile getirdi.

"Bu mükemmeliyetçilik içinde, sanatçı olmanın anlamı yok"

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Simber Atay da Ara Güler'in "Ben sanatçı değilim" sözünü hatırlatarak, "Gayet tabii. Sanatçı olmak nedir ki? Fotoğraf sanatı nedir ki? Bu mükemmeliyetçilik içinde, sanatçı olmanın hiçbir anlamı yok" ifadelerini kullandı.

Fotoğraf sanatçısı Özcan Yurdalan ise Ara Güler'i anlamak için sadece fotoğraflarına bakmanın yeterli olmadığını söyledi.

Etkinlik, 8 Kasım'a kadar İstanbullularla fotoğrafı buluşturacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Önce bu memleketi anlamak lazım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN