'Hollywood'a hiç özenmiyorum'

Yönetmen Hollywood'a hiç özenmediğini belirterek "Biz kendimize yeteriz. Yeteri kadar güçlüyüz finansmanımız da kaynağımız da var" dedi.

Giriş Tarihi: 30.10.2015 14:17 Güncelleme Tarihi: 30.10.2015 14:18
'Hollywood'a hiç özenmiyorum'

Yapımcı, yönetmen ve senarist , Hollywood'a hiç özenmediğini belirterek, "Biz kendimize yeteriz. Yeteri kadar güçlüyüz, finansmanımız da kaynağımız da var" dedi.

Sınav, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirligi tarafından düzenlenen 4. Belgrad Türk Film Festivali'nin açılış programına katılmak üzere geldiği Belgrad'da AA muhabirine açıklamada bulundu.

Türk sinemacıları kendi tarihlerini anlatan filmler yapmamakla eleştiren Sınav, "Biz, dünya üzerinde kendi tarihiyle ilgili hemen hemen hiç film yapmamış tek ülke sinemacılarıyız. Dünyada bizden başka böyle bir sinema topluluğu yoktur" diye konuştu.

Sınav, tarih filmi bağlamında Türkiye'de birtakım çalışmaların yapıldığını ancak yapılanların tarih bilimiyle çok ilgili olduğunu düşünmediğini belirterek, "Dönem kostümü giyilmesi, o filmi tarih filmi yapmaz. Tarih filmi bir misyondur. Önce tarihin dramasını algılamak lazım. Biz Türk sinemacıları olarak tarihimizle ilgili hiçbir şey yapmadık diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Sinemacılar olarak, pazarı geliştirmeye ve kalıcı hale getirmeye yönelik çalışmalar yapmaları gerektiğini söyleyen Sınav, "Fikirler üretmemiz lazım. Kontent üretmemiz lazım. Üretim yoksa popülarite biter" dedi.

Sınav, Hollywood'un popüler kültürün getirdiği bir şey olduğunu kaydederek, "Bunun (Hollywood) çok da önemli bir şey olduğunu düşünmüyorum. Kendi misyonumuzu, kendi gözlemimizi, kendi projeksiyonumuzu oluşturmamız lazım. Önümüze Hollywood projeksiyonları koyarsa, kendi projeksiyonumuzu oluşturamayız" şeklinde konuştu.

Bu nedenle Hollywood'a hiç özenmediğini aktaran Sınav, "Biz kendimize yeteriz. Yeteri kadar güçlüyüz, finansmanımız da kaynağımız da var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hollywood'a hiç özenmiyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN