Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezici 21’inci kez yollarda

Giriş Tarihi: 4.11.2015 10:18
Gezici 21’inci kez yollarda

her yıl olduğu gibi yine Ankara’dan yola çıkacak... Festival, güvencesiz hayat koşullarına odaklanan filmlere özel bir bölüm ayırıyor.

'nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla düzenlediği , 21. yolculuğuna hazırlanıyor. 27 Kasım - 10 Aralık 2015 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festival, her yıl olduğu gibi Ankara'dan yola çıkacak. 27 Kasım - 3 Aralık'ta başkentteki gösterimlerinin ardından, 4-7 Aralık tarihleri arasında Bursa'ya konuk olacak. Gezici Festival yolculuğunu, 9 - 10 Aralık'ta Kastamonu'da tamamlayacak.

İnsanlık durumuna odaklı

Gezici Festival'in bu yılki teması 'Güvencesiz Hayatlar'. Dolayısıyla festival güvencesiz hayat koşullarına odaklanan filmlere özel bir bölüm ayırıyor. Seçkide yer alan filmler, daha iyi bir yaşam umudunun ortadan kalktığı bir dünyada insanlık durumuna odaklanıyor. Bu seçkide yer alan filmler arasında bu yılki Cannes Film Festivali'nde başrol oyuncusu Vincent Lindon'a En İyi Oyuncu Ödülü kazandıran, Stephane Brize imzalı 'İnsanın Değeri' (The Measure of a Man) da var. Film, işsiz bir adamın markette güvenlik görevlisi olarak iş bulduktan sonra şahit oldukları üzerine bir politik sinema örneği. Bu bölümde gösterilecek, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali'nde yapan Emine Emel Balcı'nın yönettiği ilk uzun metrajlı film 'Nefesim Kesilene Kadar', tekstil atölyesinde çalışan genç bir kadının ayakta kalma mücadelesi üzerine bir yapım. Bölüm kapsamında gösterilecek iki belgeselin Türkiye'deki ilk gösterimleri Gezici Festival'de gerçekleştirilecek. 'Amerikan Rüyasına Ağıt' (Requiem for the American Dream) soruna çağımızın en önemli düşünürlerinden Noam Chomsky'nin rehberliğinde bakıyor. Ünlü İngiliz yönetmen Michael Winterbottom'ın yönettiği 'Kralın Yeni Giysileri'nde aktör Russell Brand ile İngiltere sokaklarını arşınlanıyor ve sınıflararası eşitsizliği gözler önüne seriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezici 21’inci kez yollarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN