Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yaptı! Adolphe Sax kimdir?

Giriş Tarihi: 6.11.2015 00:43
Google Adolphe Sax'ı Doodle yaptı! Adolphe Sax kimdir?

'ın 201. doğum gününü unutmayan , ona özel bir hazırladı.

Google, 201. doğum gününde Adolphe Sax'ı anmak için ona özel bir Doodle hazırladı. Peki kimdir? Tüm detaylar haberimizde...

bir çok önemli günde hazırladığı 'larına bugün bir yenisi daha eklendi. un mucidi Adolphe Sax'ı, Doodle olarak açılış sayfası yaptı. İşte Adolphe Sax kimdir sorusunun yanıtı.

ADOLPHE SAX KİMDİR?


Antoine-Joseph "Adolphe" Sax (6 Kasım 1814 – 4 Şubat 1894) günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişidir. 'nın Dinant şehrinde doğmuştur. Babası Charles-Joseph Sax da bir müzik aletleri yapımcısıydı.

Adolphe genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmıştır. Sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için 'deki Royal School of Singing'e gitmiştir.

Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe'da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Adolpe'un ilk önemli icadı bas klarnette tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Adolf'a aittir.

Dinant şehrinin halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olması, Adolphe Sax'ın yerleştirdiği üretim biçiminden kaynaklanmaktadır.

Kaynak: Vikipedi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google Adolphe Sax'ı Doodle yaptı! Adolphe Sax kimdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN