Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'nın kurtuluşu ve Cumhuriyet fotoğrafları laştırıldı

Giriş Tarihi: 10.11.2015 15:49
Bursa'nın kurtuluşu ve Cumhuriyet fotoğrafları kitaplaştırıldı

Yıldırım Belediyesi tarafından hazırlanan "" kitabı tanıtıldı.

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kitabı hazırlayan Mehmet Haluk Türköz ile "" kitabını Barış Manço Kültür Merkezi'nde tanıttı. Atatürk'ün 77. ölüm yıldönümünde tanıtımı yapılan ta aynı zamanda Cumhuriyet'in kuruluşunun 92. yılı sebebiyle 92 fotoğraf yer alıyor. Türköz'ün 40 yıllık çalışmalarının sonucu ortaya çıkan kitap iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda Bursa'nın kurtuluşundan Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar olan zamanki fotoğraflar yer alırken, ikinci kısımda ise Cumhuriyet'in kuruluşundan sonraki yıllarda yapılan kutlamaların fotoğrafları yer alıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden elde edilen fotoğrafların büyük bir kısmı ilk kez yayınlanıyor.

Türköz, "Kitaptaki resimlerin hepsi orijinal ve hepsi de elimizde. Yani hiç birinde reprodüksiyon yok. Üstelik bu fotoğrafların içinde Bursa'nın kurtuluşundan sonra Mustafa Kemal'in Bursa'ya geliş fotoğrafları var. Kuvayi milliye birliklerinin ve o günün keşşafı diye bilinen izcilerin fotoğrafları var. Albümdeki fotoğrafların çoğu ilk kez yayınlandı" diye konuştu.

Edebali ise, "Tarihiyle barışık olmayanın geleceği inşa etmesi mümkün değildir. Bu eserin de buna katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca bu eser Bursa ve Yıldırım'ın insanları için de güzel bir hatıra olacak" dedi.

Tanıtımdan sonra Edebali ve Türköz kitaptaki fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın kurtuluşu ve Cumhuriyet fotoğrafları kitaplaştırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN