'de etkinliği düzenlendi

Azerbaycan'ın başkenti 'de "Matem-i Hüseyin Osmanlı Kültüründe Kerbela Matemi" konulu etkinlik düzenlendi.

Giriş Tarihi: 14.11.2015 11:10
Bakü'de 'Matem-i Hüseyin' etkinliği düzenlendi

Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezi'nin düzenlediği etkinliğe Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, KKTC Bakü Temsilcisi Sadettin Topukçu, büyükelçilik çalışanları ile Azerbaycanlı milletvekilleri ve davetliler katıldı.

Reşit Behbudov Devlet Mahnı Tiyatrosunda yapılan etkinliğe, çeşitli toplantılar vesilesiyle Bakü'de bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Vekili Ebubekir Şahin, Kamu Deneticisi Mehmet Elkatmış ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanı Hikmet Tülen de izledi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Develi, burada yaptığı konuşmada kurumunun Bakü'deki faaliyetlerinin temel noktasının kardeş Azerbaycan halkı ile kültürel köprüleri genişletmek, asla eksik olmayan manevi birlikteliği gelecek yüzyıllara taşımak için yeni yollar aramak olarak açıkladı.

"Ortak değerler üçüncü ülkelerde tanıtılacak"

Prof. Dr. Develi, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Yunus Emre Enstitüsü'nün dünyanın bir çok yerinde faaliyet gösterdiğini ve 45'e yakın kültür merkezlerinin olduğunu söyledi.

Bu merkezlerde öncelikle Türkçeyi öğretmek ve Türk kültürünü dünyaya tanıtmak olduğunu belirten Develi, şunları kaydetti:

"Bakü ofisimiz Bakü Devlet Üniversitesi'nin bünyesinde faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki dönemde burayı müstakil bir merkez haline getirmeyi ve çalışmalarımızı bütün Azerbaycan halkına ulaştırmayı hedefliyoruz. Azerbaycan kültürüyle ortak birçok noktamız var. Bu değerlerimizi üçüncü ülkelerde birlikte tanıtmak için Azerbaycan kültür müesseseleriyle ortak projeler geliştirmeyi arzu ediyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakü'de 'Matem-i Hüseyin' etkinliği düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN