Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ilgi çekiyor

Giriş Tarihi: 16.11.2015 09:35 Güncelleme Tarihi: 16.11.2015 09:35
Çifte Minareli Medrese ilgi çekiyor

Anadolu'daki en önemli Selçuklu eserlerinden 'nin restorasyonu sırasında bulunan 64 Allah lafzı, 5 mukarnas ve yaklaşık 15 bin çini, görenlerin beğenisini kazanıyor.

Anadolu'daki en önemli Selçuklu eserlerinden 'nin restorasyonu sırasında bulunan 64 Allah lafzı, 5 mukarnas ve yaklaşık 15 bin çini, görenlerin ilgisini çekiyor.

Vakıflar Erzurum Bölge Müdürü Kenan Ünğan,Çifte Minareli Medrese'nin restorasyonuna 2011'in sonlarına doğru başlandığını söyledi.

İlerleyen aşamalarda minarelerdeki çinilerin restore edildiğini belirten Ünğan, "Yukarı doğru çıkıldıkça şerefe kısmında yeni çiniler çıktı. Yeni motiflerin izleri bulundu" bilgisini verdi.

"Bu motif izlerinden hareket ederek rölöveleri alınıp, bunların çizimleri yapıldı ve kurula sunuldu" diyen Ünğan, "Kurul kabul ettikten sonra, her iki minarenin şerefe kısmında, daha önce kesin sayısı bilinmeyen yaklaşık 15 bin çini bulundu. Bakımlarını yaptıktan sonra tekrar bu 15 bin çiniyi yerlerine monte ettik. Bu yüzden de restorasyon süresi 1 yıl uzadı" şeklinde konuştu.

Çinilerin yanı sıra sol tarafta yer alan minaredeki şerefenin üst kısmında "Allah" lafızlarının bulunduğunu ifade eden Ünğan, şunları kaydetti:

"Minareler üzerindeki 16 sütunda dörder Allah lafzı bulundu. Bu Allah lafızları, turkuaz mavisi üzerine patlıcan moru renginde çizilmiş. Bunları alıp onarımını ve çizimlerini gerçekleştirdikten sonra, tekrar yerlerine montajını yaptık. Medresinin sol tarafındaki minarede 3, sağ taraftaki minarede 2 mukarnas bulundu. Sağ taraftaki 2 mukarnasın üst kısmında herhangi bulgu olmadığından, o kısmı tuğla örgü yaparak tamamladık."

"Giriş kapısı 150 ila 250 yıllık"

Giriş kapısının üzerinden aldıkları numuneleri, Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna gönderdiklerini anlatan Ünğan, araştırmalar sonucunda, kapının 150 ila 250 yıllık olduğunun kabul edildiğini bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çifte Minareli Medrese ilgi çekiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN