Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diş hekimi aletleriyle keman tedavi ediyor

Giriş Tarihi: 17.11.2015 15:32 Güncelleme Tarihi: 17.11.2015 15:38
Diş hekimi aletleriyle keman tedavi ediyor

'da, , atölyesinde keman, viyola, viyolonsel (çello) ile kontrbasın yapım ve restorasyonunda diş tedavisindeki teknik ve aletleri kullanıyor.

'da, keman, viyola, viyolonsel (çello) ve kontrbasın yapım ve restorasyon işiyle uğraşan , Mudanya ilçesindeki atölyesinde deforme olmuş, ses sorunu bulunan enstrümanları, diş hekimlerinin tedavi için kullandığı teknik ve aletlerle restore ediyor.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Çalgı Yapım Bölümünden mezun olan Ahmet Ali Çakır, 11 yıl önce açtığı atölyede "keman ailesi" olarak bilinen keman, viyola, viyolonsel ve kontrbas gibi müzik aletlerinin yapımı ve restorasyonuyla ilgileniyor.

Atölyeye getirilen enstrümanları inceleyen Çakır, daha sonra bu çalgıları formuna göre hazırladığı kalıp üzerinde restore ediyor.

Bu işlemler sırasında organik tutkallardan ve geleneksel yöntemlerden faydalanan Çakır, aynı zamanda diş hekimlerinin tedavi için kullandığı teknik ve aletlere de restorasyonda yer veriyor. Çakır, bazen bir yıl süren restorasyon işlemleriyle enstrümanın sesini ve orijinalliğini değiştirmeden ömrünü 150 yıla kadar uzatıyor.

Çakır, yaptığı açıklamada, bu mesleğin içinde yoğun bir konsantre, sevgi ve aşk barındırdığını söyledi.

Bazen hiçbir şey yapmadan enstrümanın hangi sıkıntıları olduğunu anlamanın bir haftayı bulabildiğini ifade eden Çakır, "Burası ticarethaneden daha çok bir 'ses laboratuvarı' olarak hizmet vermeye çalışıyor. Ses sorunu olan çalgıların sorunlarını tespit ederek, onları kendi yapı ya da ağaçlarının verebileceği en yüksek kapasiteye göre özelliklerini yükseltip kullanıcıya geri veriyorum. Dolayısıyla burası bir 'ses muayenehanesi' gibi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş hekimi aletleriyle keman tedavi ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN