Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sol eliyle yazdı

Giriş Tarihi: 17.11.2015 09:21 Güncelleme Tarihi: 17.11.2015 09:56
Sol eliyle Kur'an-ı Kerim yazdı

Doğuştan sağ eli engelli olan Samiye Aksan, emekli olduktan sonra sol eliyle hat yazmayı öğrenerek, 'i 9 ay gibi kısa bir sürede tamamladı.

Hattat Aksan, hat sanatını öğrenme ve 'i yazma sürecini AA muhabirine anlattı.

Aksan, sağ eli doğuştan özürlü olduğu için sol eliyle yazmaya başladığını belirterek, sülüs hatta çalışan öğrencilerin ilk yazdıkları "Rabbi Yessir"i 6 aydan fazla zamanda yazdığını ve zor geçtiğini kaydetti.

Bu süreçte hattat Hasan Çelebi ile de tanıştığını dile getiren Aksan, "Hasan Çelebi, hocamın hocası. Bir gün 'Ondan da feyzalalım' diye ziyaretine gittik. Bir gün de dersimizde Hasan Hoca geldi. Sonra bu süreç başladı" dedi.

"Genellikle sabah namazını kıldıktan sonra yazmaya devam ettim"

Hattat Hasan Çelebi'nin kendisine Kur'an-ı Kerim yazmasını söylediğini aktaran Hattat Samiye Aksan, Kur'an-ı Kerim yazma sürecini şöyle anlattı:

"Bir Kadir Gecesi'nde Kur'an-ı Kerim'i yazmaya başladım. Bir süre cesaretim kırıldı, birkaç ay yazamadım. Hasan Çelebi Hocama gittim. Hasan Çelebi 'Sadece yaz' diyerek, cesaret verdi. Sonra eve kapandım ve sürekli çalıştım. Genellikle sabah namazını kıldıktan sonra yazmaya devam ettim. Bir Kadir Gecesi'nde Kadir Suresi'ni ve diğer sureleri yazdım. Sabah ezanı okunurken son sureyi yazıp, bitirdim. Sonra 2 rekât şükür namazı kıldım, ağlayarak hatim duası okuyup, şükrettim. Hasan Hocama haber verdim. Sonradan öğrendim ki o da şükrederek, çok mutlu olmuş ve ağlamış. Böyle güzellikler yaşıyorsunuz. Çocukluğumda sohbetlerine katıldığım Gönenli Mehmed Efendi, başımı okşardı. Demek ki o da bizde bir şeyler görmüş. Bize duası olmuş herhalde."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sol eliyle Kur'an-ı Kerim yazdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN