Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hurda halılara hayat veriyor

Giriş Tarihi: 25.11.2015 15:02
Hurda halılara hayat veriyor

Uşaklı kadın girişimci ülke genelinden topladığı kullanım ömrü bitmiş el dokuması halı ve kilimleri, "kırkyama" tekniği ile yeniden kullanılabilir hale getiriyor.

Uşaklı kadın girişimci (27), Türkiye'nin değişik bölgelerinden topladığı kullanım ömrü bitmiş el dokuması halı ve kilimleri çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra "kırkyama" tekniğiyle birleştirerek ihraç ediyor.

Cengiz, yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 yıl önce kullanım ömrü tamamlanmış halıları yeniden üretime kazandırmak için çalışma başlattıklarını ve Anadolu'nun değişik yörelerinden el dokuması halı, kilim toplamaya başladıklarını söyledi.

Toplanan halı ve kilimleri çeşitli işlemlerden geçirdiklerini anlatan Cengiz, "Eski, yırtık, kullanılabilecek düzeyde olmayan halıları hurda fiyatına satın alıyoruz. Ardından yıkama, kırkma, soldurma, dezenfektan, kurutma ve boyama işlemlerinden geçirip dikim atölyesine getiriyoruz" dedi.

Dikim atölyesine gelen halı ve kilimleri siparişe göre çeşitli ebatlarda parçalara ayırdıklarını, daha sonra da desinatörler tarafından "kırkyama" tekniği ile parçaların birleştirilerek yeniden şekillendirildiğini dile getiren Cengiz, dikim işleminin ardından halı ve kilimlerin kullanılabilir hale geldiğini kaydetti.

Halı ve kilimlerin parçalarından istenilen ebatta nihai ürün elde edebildiklerini vurgulayan Cengiz, halıların iş yerleri, oteller ve evlerde kullanıldığını anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hurda halılara hayat veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN