Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Camdan 'müzelik eserler'

Hatay'da diş hekimi , 25 yıl önce başladığı cam üfleme sanatını, restore ettirerek adeta müze haline getirdiği eski Antakya evinde sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 29.11.2015 14:10
Camdan 'müzelik eserler'

Hatay'da diş hekimi , 25 yıl önce başladığı cam üfleme sanatıyla yaptığı eserleri, restore ettirerek adeta müze haline getirdiği eski Antakya evinde sergiliyor.

Diş hekimliğinden kalan zamanlarında cam üfleme sanatıyla uğraşan Asfuroğlu, her geçen gün sayıları artan eserlerini sergileyebilmek ve sanatını güzel ortamda icra edebilmek için 6 yıl önce eski bir Antakya evini alarak, restore ettirdi.

Asfuroğlu, burada Roma, Doğu Roma ve Fenike dönemlerine ait parfüm, ilaç ve gözyaşı şişeleri, yüzük ile kolye uçlarının röprodüksiyonlarını yapıyor.

Asfuroğlu, "150 senelik Antakya evinde, binlerce yıldır bu bölgede üretilen eserlerin antik cam çalışmalarını yaparak, korumaya ve kültürünü yaşatmaya çalışıyorum. O dönemin gözyaşı şişeleri, parfüm ve ilaç saklama kapları, yüzük, kolye uçları gibi objelerin örneklerini yaparak, kültürel hediyelik eşya üretmeye çalışıyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Camdan 'müzelik eserler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN