Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'' konser verdi

Giriş Tarihi: 1.12.2015 15:11
'Ayur Trio' konser verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nce Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda '' grubu konser verdi.

Çalışmalarını Eindhoven ve Amsterdam'da sürdüren "" grubu sanatseverlerle buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Müdürlüğü tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen konserle ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan piyanist Hülya Keser, grubu kurmadan önce birçok yerde solo konserler verdiğini belirterek "Kız kardeşimle ya da solo olarak birçok konser veriyordum. Bir gün Kıbrıs'ta bir konser vermemi istediler, "başka bir trioyla da gelebilir misiniz?" dediler. Kıbrıs'tan gelen teklif üzerine Adelina Hasani ve Paul Uyterlinde ile birlikte çalışmaya başladım. Bir, iki konser derken, üçüncüsü geldi ve devam ettik" dedi.

Meslek ve kariyer yaşamını Hollanda'da sürdürdüğünü söyleyen Keser, grup olarak iki albüm çıkardıklarını kaydetti.

Piyanist Keser, albüm çalışmalarında Türk ve yabancı bestecilerin eserlerini seslendiklerini aktararak, "İlhan Baran, Fazıl Say gibi bestecilerimizin eserlerini kayda aldık. Bunun yanı sıra Batılı besteciler de var, Çaykovski, Brahms örneklerimiz var." diye konuştu.

"Yabancı ülkeler Türk eserlerini ilgiyle dinliyorlar"

Avrupa'da birçok konser gerçekleştirdiklerini, konserlerinde eserlerini icra ettikleri Türk bestecilerin yurt dışında büyük ilgi gördüğünü dile getiren Keser, "Son üç yıldır Türkiye'ye de sıklıkla geliyoruz. Dünya çapında bestecilerimiz olduğu yurt dışında biliniyor. Yabancı ülkelerde Türk eserlerini çaldığımız zaman ilgiyle dinliyorlar. Konserlerimizde melodi, ritm ve bizim kendi kültürümüzdeki 'Sarı Gelin' örneğindeki gibi ritmleri de kullandığımız için ilgiyle takip ediyorlar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ayur Trio' konser verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN