Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İngilizler 'i bir kültür ajanı olarak kullanıyor'

Giriş Tarihi: 1.12.2015 17:27 Güncelleme Tarihi: 1.12.2015 17:33
'İngilizler Shakespeare'i bir kültür ajanı olarak kullanıyor'

Ünlü oyun yazarı 'i ve üzerine yazılmış eserleri inceleyen yazar "İngilizlerin Shakespeare'i bir kültür ajanı olarak kullandıklarını düşünüyorum" dedi.

Ünlü oyun yazarı 'i ve üzerine yazılmış eserleri inceleyen yazar , yaptığı çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Yaptığı incelemeleri "Bir Nokta", "Yedi İklim" edebiyat dergilerinde yayımladığını kaydeden Kurtoğlu, Shakespeare'e dair Türkçe yayımlanmış bütün eserleri taradığını belirterek, çalışmasının 15 yıl sürdüğünü dile getirdi.

Mehmet Kurtoğlu, Shakespeare okumalarını kültür ve medeniyet ekseninde yaptığının altını çizerek, "Özellikle bir Müslüman olarak, Shakespeare'in eserlerinin bana neler ilham ettiği ve nasıl okuma olabilir anlamında yaklaştım. Shakespeare tabii münbit bir yazar. İnsanı, kadını, kralı, soytarıyı, karakterleri iyi tanıyan, çok iyi karakter oluşturan bir yazar. Shakespeare'e daha çok Müslüman kimliğimle ve kendi kültür ve medeniyet perspektifimden baktım" ifadelerini kullandı.

Shakespeare üzerine çalışmalarını bir kitapta da topladığını belirten Kurtoğlu, kitabın ünlü İngiliz yazarın biyografisi ve eserleri hakkında yaptığı okumalardan müteşekkil olduğunu kaydederek, "İngilizlerin, Shakespeare'i bir kültür ajanı olarak kullandıklarını düşünüyorum" dedi.

Yazar Kurtoğlu, Batı'nın William Shakespeare üzerine efsaneler ve hikayeler anlatarak, ünlü yazarı canlı tutma yoluna gittiği yönündeki tespitini aktararak, şunları söyledi:

"Thomas Carlyle'ın 'Kahramanlar' diye kitabı vardır. Bu kitaptan bizim düşünce dünyamızdaki birçok isim de etkilenmiştir. Carlyle'ın 'Kahramanlar' kitabında yola çıkış nedeni şudur, 'Tarihi, olaylar değil kahramanlar yapar'. Bu eksenden yola çıkarak, Dante'yi, Shakespeare'i, Hazreti Muhammed'i koyarak, Hazreti Muhammed'e ayrı bölüm açarak, isimler üzerinden 'Kahramanlar' kitabını yazmıştır. Kitap yayınlandığında çok ilgi görmüş. Tabii kitap tarihe de yeni bir yorum getiriyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İngilizler Shakespeare'i bir kültür ajanı olarak kullanıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN