Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'lı filmi

Giriş Tarihi: 2.12.2015 16:23 Güncelleme Tarihi: 2.12.2015 16:42
Erdoğan'lı Mescid-i Aksa filmi

Birçok uluslararası festivalden ödülle dönen Gazzeli yönetmen 'nin hazırladığı, Kudüslü ödüllü yönetmen Muhammed Fatih'in görüntü yönetmenliğini üstlendiği temalı kısa film izleyenleri duygulandırıyor. Kısa film, 'Mescid-i Aksa'yı Erdoğan özgürleştirecek' vurgusuyla dikkat çekiyor.

İsrailli bir askerin okul çantalı küçük bir çocuğa uyguladığı baskı üzerinden başlayan videoda, Erdoğan'ı canlandıran kişinin 'ya gidişi gösteriliyor. Osmanlı vurgusuna atıf yapılan filmde fes figürü de öne çıkıyor. Kudüs'ün gündelik yaşamında İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik uygulamalarının anlatıldığı filmde, Erdoğan Mescid'i Aksa'ya girerken, Mehmet Akif İnan'ın "Mescid-i Aksa Şiiri"ni okuyor. Bu esnada Kudüs'te zaman dururken, şiirin sonunda Erdoğan başındaki fesi, İsrail askerinin elinden kurtarıp kucağına aldığı Filistinli çocuğa giydiriyor.

Gazzeli yönetmen 'nin hazırladığı, Kudüslü yönetmen Muhammed Fatih'in eşsiz Kudüs görüntüleriyle süslediği kısa filmde, Erdoğan'ın bir süre önce Medeniyet ve Şehirler Konferansı'nda okuduğu, Mehmet Akif İnan'ın 'Mescid-i Aksa Şiiri'nin ilk ve son dörtlüğüne yer verildi:

Mescid-i Aksa filminde Erdoğan var

Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde

Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu

Varıp eşiğine alnını koydum

Sanki bir yer altı nehr çağlıyordu

Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde

Götür Müslümana selam diyordu

Dayanamıyorum bu ayrılığa

Kucaklasın beni İslâm diyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'lı Mescid-i Aksa filmi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN