Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan "Hoca Ahmet Yesevi" eseri

Piyano virtüözü 850. ölüm yıl dönümünde Hoca Ahmet Yesevi anısına "" adlı eseri hazırladı.

Giriş Tarihi: 4.12.2015 16:35 Güncelleme Tarihi: 7.12.2015 09:19
Tuluyhan Uğurlu'dan Hoca Ahmet Yesevi eseri

Türkistan'dan Anadolu'ya, Anadolu'dan Balkanlar'a kadar geniş bir coğrafyanın İslam'la buluşmasını sağlayan Hoca Ahmet Yesevi ile Türk ve İslam dünyasını anlatan eserleriyle tarih ve kültüre ışık tutan Prof. Dr. Fuat Köprülü, 2016 boyunca tüm dünyada çeşitli etkinliklerle anılacak.

Uğurlu, UNESCO 2016 Ahmet Yesevi ve Fuat Köprülü etkinlikleri öncesinde, Konya'da sahne alacak. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu Belediyesinin ortak etkinliği, 9 Aralık'ta yapılacak.

Uğurlu, 2016 UNESCO Hoca Ahmet Yesevi Yılı dolayısıyla hazırladığı "" isimli eserini ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunacak. Konser boyunca, Ahmet Yesevi, Alperenler ve Anadolu erenlerini anlatan görsel sunum, müzikle eş zamanlı yapılacak. Konserde, Yesevi'nin hayatı ve görüşleri anlatılırken, kendisinin "hikmet" adını verdiği şiirlerinden de örnekler sunulacak.

Eserinin ilk kez Konya'da sanatseverlerle buluşmasının kendisi için önemli olduğunu belirten Uğurlu, "Bu, bir ilk adım. Bu eser, zaman içinde müziğiyle ve anlatımıyla genişleyip dünyaya açılacak. Ahmet Yesevi ve Anadolu erenlerinden aldığımız güçle sesimizi dünya daha da gür duyacak" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuluyhan Uğurlu'dan "Hoca Ahmet Yesevi" eseri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN