Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edebiyat kahramanları Türkiye'de buluşacak

Dünyada bu alandaki tek organizasyon olan Uluslar arası Edebiyat Festivali gelecek yıl Türkiye’de düzenlenecek. Türkiye çıkışlı olan festivalin bileşenleri arasında TYS, PEN, Yayıncılar Meslek Birlikleri ve Heyamola Yayınevi var. Heyamola Yayın Yönetmeni Ömer Asan “İlk girişimi iki yıl önce yaptık. Başarılı olduk, şimdi bu festivalin kalıcı ve sürdürülebilir olması için çalışıyoruz” dedi. Asan, 21 Aralık’ın Roman Kahramanları Günü olarak kabul edilmesi için PEN’e başvurduklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 7.12.2015 11:59 Güncelleme Tarihi: 7.12.2015 11:59
Edebiyat kahramanları Türkiye'de buluşacak
Heyamola Yayınevi 2016 yılında ; TYS, PEN, Yayıncılar Meslek Birlikleri ve bazı üniversiteler ve belediyelerin katkılarıyla uluslalar arsı Roman Festivali düzenleyecek. Hazırlıklara başlayan Yayınevi yayın Yönetmeni Ömer Asan, festivale yurt dışında çok sayıda ülkenin katılacağını açıkladı. Türkiye çıkışlı olan festival Unesco nezdindeki girişimlerle İnternational PEN'e yapılacak olan başvuruyla 21 Aralıkta tüm dünyada roman kahramanları gün olarak anılacak.

Edebiyatı hafife alan insan, toplum ve devletlerin akıbeti meçhuldür. Ne bugünün nede geçmişin tarihinde adları var.

Edebiyatta farkındalık oluşturan, roman ile okuru ve yazarını buluşturan Heyamola Yayınevi 2016 yılında uluslararası Edebiyat Festivali düzenleyeceklerini açıkladı. Çalışmalara şimdiden başlayan Heyamola Yayınevi, festivalin bileşenleri arasında TYS, PEN, Yayıncılar Meslek Birlikleri, bazı üniversiteler ve belediyelerin olacağını ifade etti. Edebiyat Festivalinin sürdürülebilir olması için yurt içi Yurt dışı ülkelerin edebiyatçılarını bir araya getirmek için çalışmalarını sürdüren Heyamola Yayınevi Yayın Yönetmeni Ömer Asan,'2013 yılında ilk girişim yaptık başarılı olduk, şimdi bu festivalin kalıcı ve sürdürülebilir olması için çalışmalar yürütüyoruz' dedi. Bir roman okuyanla, iki roman okuyan insanın aynı kişi olmadığını söyleyen Yayın Yönetmeni Ömer Asan; iş başvurularında sorulara ' kaç roman okudunuz' sorusu mutlaka konulmalı. Çağımızın sorunu olmaya aday,' Kültürler arası iletişim ve empati' kolaylığı sağlayacak olan en temel unsur romandır. Roman kahramanları, tanıdık, bildik, bizden birileri olarak, evde, sokakta, iş yerinde, kahvede, maçta, denizde sinemada, tiyatroda sinemada otobüste, uçakta bizimle soluk alıp veriyorlar' diyor.

Roman kahramanları, lider, korkunç, iyilikçi, yurtsever, dindar, savaşçı, maceracı, adaletçi, hümanist, milliyetçi, devrimci, faşist, komünist, feminist, egoist, nihilist, katil , polis, asker kimliklerle bizden birileri olduğunu söyleyen Ömer Asan; gündelik hayatımızda ilgimiz çekmeyen sıradan bir insan, bir romanda okuyucuyla karşılaşıp etkileyici bir kimlik olarak yaşamımızda yer alabiliyor' ifadesini kullandı.

Roman okumayan çalışan terfi ettirilmemeli

Şirketler, kamu kurum ve kuruluşları, insan kaynakları yöneticileri olmak üzere çalışanların roman okuma sayısının ölçülmesi gerektiğini aktaran Asan, Roman okumayan çalışanların asla iş yerinde terfi ettirilmemesi gerektiğini söyledi. Neden roman sorusuna Ömer Asan şu cevabı veriyor:' Çünkü meslek eğitiminin yan ısıra, hedef kitle, insan tanıma toplum sosyolojisi, insan psikolojisi gibi alanlarda fikir sahibi olma ve uzmanlaşmasının en sağlıklı yolu roman okumaktan geçer. Her yeni okunan roman şirket çalışanlarının yaratıcı düşünme ve insan ilişiklileri yeteneğini geliştirir. İş yerinde kendinden bir roman kahramanı düşlemeyen yönetici ve adayı bu yönde mutlaka uyarılmalı.'

Politikacılar ve öğretmenler mutlaka roman okumalı

Politikacılar ve kamu yöneticilerinin roman okuması elzemdir. Pek çok politikacısı ve kamu yöneticilerinin sosyoloji antropoloji, halk bilimi, toplum psikolojisi almadıklarını söyleyen Ömer Asan; öğretmenlerin mutlaka çocuk edebiyatına hâkim olmaları gerektiğinin altını çizdi. Öğretmenler hem klasikler hem de modern çağdaş yazarların çocuk ve roman hikâyelerinden oluşan kütüphane oluşturmaları gerektiğini söyleyen Asan konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Çocuklarımızdan olumlu roman kahramanları yaratmak hiç de hayal değil .Roman kahramanlarını asla küçümsemeyelim, kimsenin cesaret edemediği, kendimizi başkalarının yerine koyamadığımız anları onlar yaşarlar. Pek çoğumuz, ana dili dışında, başka dillerde yazılan sayısız roman kahramanlarında bile kendimiz buluruz. Onların böyle büyüleyici dilleri ve güçleri var. Roman kahramanları, yaşamımızdaki insanlardır. Bir farkla; onlar yaratıcılarının biçtiği rolü yapmacıksız yaşarlar. Bugüne kadar yazılmış romanların ne büyülü bir hafızaya sahip olduğunu düşünsenize, on binlerce roman yazıldı çeşitli dillerde ve insanlığın asıl tarihi, sosyolojisi, iyiliği, kötülüğü, aşkları neferleri düşleri roman olarak kayıt altına alındı'

Roman kahramanı kentler

Kentlerinde insanlar gibi birer canlı varlıklar olduğuna dikkat çeken Heyamola Yayınevi Yayın Yönetmeni Ömer Asan, Türkiye'de; üç ayda bir yayınlanan Kentleri konu alan romanlar yayınlıyor. Hazırlanan dergide o kenttin sadece edebiyatı değil, aynı zamanda sosyal kültürel yaşamını da evimize getiriyor. Kültür Bakanlığının himayesinde çıkan dergi yurt içi ve yurt dışında edebiyatçılar arsında ilgi görüyor.21 Aralık'ta çıkacak olan 25 sayıda Ankara'yı konu alacak yazarlar ise şöyle:

.Yenişehir'de bir öğle Vakti( Sevgi Soysal) Filiz Doğru

.Bizim Büyük Çaresizliğimiz ( Barış Bıçakçı) Mehmet Bilal dede

.Şarkını Söylediğin Zaman(İnci Aral) Necla Aytuna

.Kürk Mantolu Madonna( Sabahattin Ali) Rukiye Akkaya

.Ankara( Yakup kadri Karaosmanoğlu) Güneş Taşkın

.Ayaşlı ve Kiracıları( Memduh Şevket Esendal) Mine Vural
Ölmeye Yatmak(Adalet Ağaoğlu) Ayşe Akaltun

Her Temas Bir iz Bırakır( Emrah Selbes) Yasemin Yazıcı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edebiyat kahramanları Türkiye'de buluşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN