'da tapınak bulundu

Giriş Tarihi: 7.12.2015 09:44 Güncelleme Tarihi: 7.12.2015 09:49
Karaman'da tapınak bulundu

Müze Müdürlüğünce Karadağ'da yürütülen kazılarda, daha önce İç Anadolu'da örneğine rastlanmadığı belirtilen ile bulundu.

Müze Müdürü Abdülbari Yıldız, yaptığı açıklamada, Karadağ eteklerindeki Değle ve Madenşehri köylerinde 2014'ten beri kazı ve temizleme çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Bölgede ilk kez rastlandı

Ortaya çıkarılan piramidal (piramit biçiminde olan) anıt mezar ile podyumlu tapınağın 3. yüzyıla tarihlendirildiğini belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"Anıt mezar ve tapınak tamamen ortaya çıktı. Çevre düzenlemesi yapılıyor. Bunlar Roma dönemine ait yapılar. 2 katlı anıt mezarın çatısı yıkılmış. Roma İmparatoru Marcus Aurelius'un bu bölgede sikke bastırdığı biliniyor. Bu anıt mezarın da üst düzey bir Roma yöneticisine ait olabileceğini düşünüyoruz. Hristiyanlık özellikle 5. yüzyıldan sonra bölgeye hakim olduktan sonra onlarca kilise inşa edildi. Bölge bir piskoposluk ve hac merkezi olarak kabul edildi. Yeni bulduğumuz yapılar Hristiyanlığın yaygın olmadığı Roma dönemine ait. Bölgede onlarca kilise bulunmuştu ama tespit edilen bir tapınak yoktu. Bu tür yapıları genellikle Ege kıyılarında görebiliyoruz. İç Anadolu'da şimdiye kadar ortaya çıkarılan tek ve olduğu için çok önemli."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaman'da tapınak bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN