Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lacivert ‘Memleket’ sayısıyla çıktı!

Lacivert Dergi 19’uncu sayısı ile raflarda yerini aldı. Lacivert Aralık sayısında tüm yönleriyle ‘Memleket’ konusunu işliyor. Türkiye’nin siyasi, sosyal, kültürel, sanatsal meselelerini masaya yatıran dergi, konuyu farklı açılardan ele alarak çok yönlü bir okuma imkânı sunuyor. Türkiye’nin aydın sorunu, memleketin kim için ne ifade ettiği gibi noktalardan hareket edilen dosyada, alanında uzman pek çok ismin makalesi ve röportajı yer alıyor.

Giriş Tarihi: 7.12.2015 17:42 Güncelleme Tarihi: 7.12.2015 17:43
Lacivert ‘Memleket’ sayısıyla çıktı!
MEMLEKET EZANI DUYDUĞUMUZ HER YERDİR
Dosya röportajında, psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Sayar ile memleketin ruh hali üzerine konuşuluyor. Türkiye'nin yaşayabileceği büyük bir buhranı halkın kalbiyle görerek engellediğini söyleyen Sayar, "Aslında ne zaman büyük bir hadise olsa bu halkın bilgeliğinin gökte büyük bir yıldız gibi parladığını görüyorsunuz" diyor.
KAHRAMAN EKSİKLİĞİMİZ VAR
Zeynep Bayramoğlu'nun, Diriliş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul Gazi'yi oynayan ünlü oyuncu Engin Altan Düzyatan ile yaptığı röportajda dizi sektöründen memleket meselesine kadar birçok şey konuşuluyor. "Dizilerin tutup tutmayacağını anneme soruyorum" diyen Düzyatan, tarihi kahraman eksikliğimiz olduğunu, Diriliş dizisinin bu açığı doldurduğunu belirtiyor. İbn Arabi okuduğunu ve ney üflediğini söyleyen Düzyatan, manevi değerleri öğretecek bir öğretici olması gerektiğini de vurguluyor.
BU MEMLEKETİN EVLADI OLMAK
Lacivert'in 'Memleket' sayısında, konunun farklı noktalarını ele alan pek çok makale, analiz, inceleme, röportaj ve söyleşi yer alıyor. Mustafa Akar'ın 'Bu memleketin evladı olmak' başlıklı yazısı; Tuba Kaplan'ın 'Türkiyeli aydın olmak ihtimal dâhilindedir' başlıklı incelemesi; Fatmanur Altun'un 'Ölümün kol gezdiği şehirler ve cesur yeni Avrupa' başlıklı makalesi; Yağız Gönüler'in 'Maziye bir bakıver neler neler bıraktık' başlıklı yazısı; Rahmi Kopar'ın 'FETÖ'ye teknik nakavt' başlıklı makalesi; Gökhan Ergür'ün 'Tarık Buğra'nın Türküye meselesi' başlıklı incelemesi; Mehmet Davut Göksu'nun 'Hemşerim' Haritadan yer beğen' başlıklı yazısı, Lacivert Memleket dosyasında okunabilecek.
TÜRKİYE'NİN TEMEL MESELELERİNDE ACİL ÇÖZÜM İHTİYACI
Lacivert Memleket sayısında dosya dışı bölümler, gündeme dair analizler, röportajlar ve makaleler de yer alıyor. Beytullah Çakır'ın hazırladığı 'Türkiye günlüğü' sayfalarında mültecilik, terör ve çözüm sürecinin geleceği, sosyal devlet politikaları, yeni anayasa gibi dört önemli konu bu alanda uzman kişilerle konuşuluyor. Mültecilik konusu AFAD Başkanı Fuat Oktay'la, terör ve çözüm sürecinin geleceği konusu Akşam gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz'le, sosyal devlet politikaları Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Murat Kosovalı ile, yeni anayasa konusu ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer ile konuşuluyor. Uzmanlar, bu alanlardaki sorunların giderilmesini yeni dönemin en acil konuları olarak değerlendiriyorlar.
MODERN DON KİŞOT'UN MACERALARI DEVAM EDİYOR
Lacivert Aralık sayısında yer alan diğer makale ve söyleşilerden bazıları: Haşmet Babaoğlu ile 3 soru 3 cevap bölümü; Nagihan Haliloğlu'nun kaleminden İki Dil Bir Bavul filminin incelemesi; Modern Don Kişot Contemporary İbrahim Efendi'nin trenle ilk karşılaşması ve yoldaşı Abraham Lincoln'le treni Liverpool'a kadar at sırtında kovalamalarını anlattığı yazısı; Elif Eda Karagöz'ün The Guardian gazetesinde çıkan bir haber üzerinden bilimsel araştırmaları mercek altına aldığı 'Şu bilim dedikleri' başlıklı makalesi; Ayşe Kardaş'ın Furuğ Ferruhzad'ın hayatını kaleme aldığı aldığı portre yazısı; Meryem İlayda Atlas'ın Surinam'ı anlattığı gezi yazısı; Resmiye Özel'in Kasım ayı gündemini işlediği 'Türkiye manzara' bölümü; Hüsrev Hatemi'nin 'Türkiye: Ümidimiz, derdimiz, ülkemiz' başlıklı yazısı; Turgay Bakırtaş'ın Türkiye'deki aydın sorunu işlediği makalesi; Birol Biçer'in hazırladığı 'Dünyadan portreler' ve 'Dünyadan haberler' bölümleri; Cihan Aktaş'la yapılan kısa bir söyleşi ve son kitabı Kızım Olsan Bilirdin üzerine bir değerlendirme; Yavuz Selim Karakışla'nın Osmanlı Kadın Telefon Memureleri kitabıyla ilgili bir inceleme yazısı; Sıbğatullah Kaya'nın 'Ağlarsa millet ağlar gerisi yalan ağlar' başlıklı yazısı; Samed Karagöz'ün 'Sanat pusulamız nereyi gösteriyor?' başlıklı sanat eleştiri yazısı.
Ayrıca iyi şeyler yapmak için fırsatlar sunan İyi Şeyler Ajandası, Twitter sayfaları, kitap tanıtım sayfaları, Aralık ayı etkinlik ajandası gibi daha pek çok yazının, makalenin, hikâyenin ve haberin yer aldığı Lacivert Dergi, 19'uncu sayısında okurunun karşısına yine dolu dolu içerikle çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lacivert ‘Memleket’ sayısıyla çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN