Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Armağan tekniğini ABD'de engellilere öğretecek

Doğuştan görme engelli olmasına rağmen renkleri ve üç boyut kavramını yansıttığı resimleriyle eşsiz bir örnek olarak gösterilen Türk ressam Armağan tekniğini ABD'deki engelli çocuklara aktaracak.

Giriş Tarihi: 9.12.2015 16:13
Armağan tekniğini ABD'de engellilere öğretecek

Yeteneği uluslararası bir televizyon kanalında "Gerçek Süper İnsanlar" başlıklı belgeselde işlenen ve görmeden nasıl resim yaptığı birçok üniversitede araştırma konusu olan ressam , yaptığı açıklamada, genetik hastalık nedeniyle doğuştan göremediğini anlattı.

Armağan, 6 yaşında babasının soba atölyesinde kara kalemle resimler çizmeye başladığını belirterek, o dönemde göremediği gibi kavramakta dahi büyük güçlük çektiğini söyleyerek, şöyle dedi:

"Çocukken yaşamı dokunarak anlamaya çalıştım. Babam ilkokul mezunu bir esnaftı. Bana, görmediğimi anlatmak için çok emek harcadı diyebilirim. Herkes gibi olmadığımı anladığımda, hayatı dokunarak öğrenmeye çalıştım. Her şeyi avucumun içine sığdırmaya çalışıyordum. Sonra hissettiklerimi çizmeye başladım babamın sayesinde. Babam bana hep yapabileceklerimi anlattı. Onun verdiği destekle resme başladım."

Annesinin ve babasının hayatını kaybetmesiyle tek başına yaşamaya başladığını ve bu süreçte büyük zorluk çektiğini vurgulayan Armağan, en zor günlerinde tanıştığı 22 yıllık arkadaşı ve asistanı ABD'li John Joan Eröncel'in, resimlerini uluslararası platformda paylaştığını, böylelikle dünyanın ilgisini çektiğini dile getirdi.

Yeteneği hakkında Harvard Üniversitesinde testler yapıldığını, Toronto Üniversitesinde de araştırmalar yürütüldüğünü aktaran Armağan, eserlerinin ABD, Çin, İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede sergilendiğini, konuk olduğu çok sayıda konferansta parmaklarıyla tanıdığı dünyayı anlattığını ifade etti.

Portre de çiziyor

Eserlerinde kelebekleri, kuşları, balıkları, çiçekleri sık sık kullanan, kabartma figürlere dokunarak bugüne kadar eski ABD Başkanı Bill Clinton, eski cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel gibi birçok ünlünün portresini çizdiğine işaret eden ressam Armağan, kendi dünyasının rengarenk olduğunu, bu nedenle görmeyi istemediğini, çizdiği resimleri de hafızasında sakladığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Armağan tekniğini ABD'de engellilere öğretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN