Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sahiplerini buluyor

Giriş Tarihi: 10.12.2015 09:42 Güncelleme Tarihi: 10.12.2015 09:43
21. Motif Halk Bilim Ödülleri sahiplerini buluyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ile Motif Vakfı’nın birlikte düzenleyeceği geleneksel hâle gelen “” töreni, bu yıl CRR’de gerçekleşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, geleneksel değerlerimize sahip çıkarak kültür-sanat hayatımıza ışık tutmaya devam ediyor. İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü katkılarıyla Motif Vakfı tarafından düzenlenecek olan törenle "" sahiplerini bulacak.

Ulusal ve uluslararası alanlarda Türk folkloruna hizmet eden ve bu değerleri dünya ülkelerine tanıtanları desteklemek amacıyla yapılan ödül töreni, 12 Aralık Cumartesi günü İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 20.00'de gerçekleşecek. Türk halk kültürünün çeşitli dallarında hizmet eden ve kültürel, toplumsal, sanatsal alanda öz değerlerimize sahip çıkarak önemli işlere imza atan kişi, kurum ve kuruluşlara yedi dalda ödül verilecek. Programda, Âşık Veysel'in seslendirdiği "Birlik Destanı"nın video gösterimi de olacak. "Birlik ve Beraberlik" temalı ödül töreninde halk müziği ve halk oyunları ekipleri gösteriler sergileyecek. Tam bir kültür şöleninin yaşanacağı gecede, Grup Tillo "Ortağız Bir Namusa" adlı eserini icra edecek.

Programda; "Büyük Ödül" Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), "Türk Folkloruna Katkı Sağlayan Kuruluş Ödülü" Tokat Valiliği, "Halk Müziği Hizmet Ödülü" Prof. Dr. Ilgar İmamverdiyev, "Halk Bilim Hizmet Ödülü" Prof. Dr. İlhan Başgöz, "Halk Oyunları Hizmet Ödülü" Osman Erol Gögen ile Güngör Kekeç, "Maddi Folklor Ürünlerini Derleme ve Yaşatma Ödülü" Mehmet Emin Avşar ve "Medya Halk Bilim Ödülü" Anadolu'nun Kayıp Şarkıları belgeseliyle Nezih Ünen'e takdim edilecek. Ayrıca gecede "Motif Özel Hizmet Ödülleri" sahiplerini bulacak.

Halk bilim câmiası içerisinde itibar kazanarak kabul görmüş geleneksel Motif Halk Bilim Ödülleri, tarafsız ve objektif değerlendirmeler neticesinde her yıl aralıksız olarak sahiplerini bulmaya devam edecek.

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, dünyaca ünlü Fransız sanatçı Richard Clayderman'ı İstanbul'da hayranlarıyla buluşturacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, İstanbulluları milyonların beğenisini kazanmış ünlü müzisyenlerle buluşturmaya devam ediyor. Dünya çapında 63 platin ve 263 altın albüme, 2000'den fazla konsere imza atan piyanist Richard Clayderman, CRR'ye konuk olacak.

Dünyanın dört bir yanında ve prestijli salonlarda verdiği konserlerle büyük beğeni toplayan Richard Clayderman, 11 Aralık Cuma günü klasikleşmiş şarkıları ile müzikseverlerin karşısında olacak. Bugüne kadar albümleri 85 milyonluk satış rakamına ulaşan ve Londra Royal Filarmoni Orkestrası, Tokyo Senfoni Orkestrası, Beejing Radyo Senfoni Orkestrası ve Şangay Filarmoni Orkestrası gibi prestijli orkestralarla unutulmaz programlara imza atan ünlü müzisyen, 20.00'de sahnede olacak. Konserde, Yaylı Çalgılar Orkestrası sanatçıya eşlik edecek.

Avustralya, Güney Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında verdiği konserleri kapalı gişe gerçekleşen ve bugün piyano başında bir sınır taşı kabul edilen Clayderman, büyüleyici yorumu ve seçkin repertuvarı ile müzikseverlere güzel bir gece vaat ediyor.

Piyano ile devleşen sanatçı: Richard Clayderman

Richard Clayderman, bir piyano öğretmeninin oğlu olarak 1953 yılında Fransa'nın Paris şehrinde doğdu. Asıl adı Phillippe Pages'dir. Çocukluk yıllarını Paris'te geçiren Clayderman, ilk müzik eğitimini babasının öğrencilerine verdiği piyano derslerini dinleyerek aldı. Henüz 6 yaşındayken notaları okumaya ve piyano çalmaya başladı. 12 yaşında Paris Müzik Konservatuarı'na kabul edildi ve burada 16 yaşındayken piyano yarışmasında ilk ciddi ödülünü kazandı. 1976 yılında Delphine isimli plak şirketinin yaptığı seçmelerde yirmi piyanist arasından seçildi. "Ballade pour Adeline" adlı çalışması ile Avrupa ve çevresinde olağanüstü başarılar kazandı ve toplam 22 milyonluk satış rakamı elde etti. 1980'lerde o kadar ünlendi ki "Clayderman Efekti" o dönemlerde birçok çocuğun piyano çalması için ilham kaynağı oldu. 1987 yılında Çin'de verdiği ilk konser, AsiaVision'da yayınlanarak 800 milyon dinleyiciye ulaştı. 15 ay içerisinde popülaritesini Güney Doğu Asya'ya kadar ulaştırarak Thailand, Malezya, Singapur, Kore ve Tayvan'a turne düzendi. 1992 ile 2013 yılları arasında özellikle Çin'de 70 şehirde, 30 turne ve 200 performans ile 1 milyon izleyiciye konser verdi. Bir dönem, müziğine karşı olan büyük talebi karşılamak adına yılda 200 konser veren sanatçı, piyano başında âdeta devleşiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21. Motif Halk Bilim Ödülleri sahiplerini buluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN