Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mozaiğin üstündeki asfalt Kültür Bakanı Ünal'ın talimatıyla kaldırıldı

Bursa'da 7 Aralık'taki İznik'te bulunan üstü kapatılan mozaiğin 'üzerine dökülen asfalt' Kültür ve Turizm Bakanı 'ın talimatıyla kaldırıldı ve çevresinde güvenlik tedbiri alındı.

Giriş Tarihi: 10.12.2015 12:39
Mozaiğin üstündeki asfalt Kültür Bakanı Ünal'ın talimatıyla kaldırıldı

Bursa'da, 7 Aralık'taki "İznik'te bulunan mozaiğin üstü asfaltla kaplandı" haberlerinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, harekete geçti.

Daha önce koruma amaçlı olarak jeotekstil malzemelerle üstü kapatılan mozaiğin, "üzerine dökülen asfalt", Kültür ve Turizm Bakanı 'ın talimatıyla kaldırıldı ve çevresinde güvenlik tedbiri alındı.

İznik Müze Müdürlüğü yetkililerinden alınan bölgeye göre, haberlere konu olan mozaik, geçen yıl ilçede devam eden altyapı kanalizasyon çalışmaları sırasında bulundu. Keşfin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İznik Müze Müdürlüğü koordinasyonunda kurtarma kazısı başlatıldı ve mozaik açığa çıkarıldı.

3. derece arkeolojik sit alanı olan bölgenin tescil düzeyi, mozaiğin ortaya çıkmasıyla 1'inci dereceye yükseltilirken, mozaiğin yakınındaki bir yapının altına doğru ilerlemesi ve parsel sahibiyle kazı çalışmalarının devamına yönelik görüşmelerde muvafakat alınamaması yüzünden kazı çalışmaları durduruldu.

Bunun üzerine mozaiğin açığa çıkan kısmı, koruma tedbirleri alınarak jeotekstil malzeme ile tekniğine uygun şekilde kapatıldı ve çalışmalara ara verildi.

7 Aralık'taki "İznik'te bulunan mozaiğin üstü asfaltla kaplandı" haberleri Kültür ve Turizm Bakanlığını harekete geçirdi. Bakan Mahir Ünal'ın talimatıyla bazı çalışmalar yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mozaiğin üstündeki asfalt Kültür Bakanı Ünal'ın talimatıyla kaldırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN