Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' insana sabrı öğretir'

SÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Özkafa, "İyi bir hattat olmak için pek çok hasleti bir arada bulundurmak gerekir. Bunların başında sabır, temizlik, düzen, çok çalışma ve gayret gelir" dedi.

Giriş Tarihi: 12.12.2015 17:53
'Hat sanatı insana sabrı öğretir'

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve hattat , nın en çok sabrı öğrettiğini, insanların kemale ulaşmaları için vesile olduğunu belirterek, "İyi bir hattat olmak için pek çok hasleti bir arada bulundurmak gerekir. Bunların başında sabır, temizlik, düzen, çok çalışma ve gayret gelir" dedi.

Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, Mevlana Kültür Merkezi'nde eserlerini sergileyen Özkafa, yaptığı açıklamada, Mevlevilik ile sanat arasında özel bir ilgi olduğunu söyledi.

Mevleviliğin hat sanatının gelişimine büyük katkı sunduğuna işaret eden Özkafa, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece hattatlık değil, hat ile alakalı birçok sanat da Mevlevilik bünyesinde gelişmiştir. Müzehhipler (tezhip sanatçısı), minyatür ve ebru sanatkarları ve makta ustaları gibi ince iş gerektiren sanatlarla meşgul olanlar, Mevlevilik dergahlarında öğrenim görmüş ve buradan çok güzel ustalar yetişmiştir. Bu gelenek günümüzde de devam ediyor. Her hattatın mutlaka Hazreti Mevlana ile alakalı bir eseri mutlaka vardır.

"Hat sanatı en çok sabrı öğretir. İnsanın kemale ulaşması için bir vesiledir" diyen Özkafa, şunları belirtti:

"İyi bir hattat olmak için pek çok hasleti bir arada bulundurmak gerekir. Bunların başında sabır, temizlik, düzen, çok çalışma ve gayret gelir. Bu hasletler insanda bir araya gelmedikçe başarılı olmak mümkün değildir. Sanatın hangi dalıyla uğraşırsak uğraşalım, niyetimiz samimiyse kamil insan olmaya doğru adım adım yaklaşırız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hat sanatı insana sabrı öğretir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN