Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi '' restore ediliyor

'nin ilçesinde 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen 'nin restorasyonuna başlandı.

Giriş Tarihi: 15.12.2015 14:52
Tarihi 'İskoliye Mektebi' restore ediliyor

'da yaşayan Rumlar tarafından çocukların eğitimi için 19. yüzyılın sonlarında inşa ettirilen restore ediliyor.

1875'te yapımına karar verilen ve 1882'de hizmete başlayan İskoliye Mektebi'nde, 1900'lerin başında meydana gelen büyük yangın dışında 1964'e kadar eğitim verildi. Bölgede yaşayan Rumların Yunanistan'a gitmesiyle bu tarihten sonra kısa bir süre kaymakamlık olarak hizmet veren zamanla tahrip olan binanın, 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde büyük bölümü yıkıldı.

Mimaride neoklasik dönemin izlerini taşıyan tarihi binanın restorasyonu için Darıca Belediyesince proje hazırlandı ve ihale sürecinin ardından çalışmalar başladı. Bu kapsamda, tarihi bina mevcut duvarları korunarak, üslup, malzeme ve mimari detaylar bakımında mümkün olduğunca aslına sadık kalınarak restore edilecek.

Yaptığı açıklamada, kendilerine miras kalan tarihi yapı için Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile çalışma başlattıklarını söyleyen Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, "Kaynağını, Anıtlar Kuruluna yatırmış olduğumuz ortak paydan alarak Darıca Belediyesi bünyesinde bu eseri de gün yüzüne çıkartmış olacağız. Rölöveleri ve projeleri hazırlandı. Şu anda restorasyon çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Yapının dokusunu bozmadan, aslına uygun bir şekilde restorasyonunu tamamlamayı hedefliyoruz. İnşallah en geç 2 yıl içerisinde bu tarihi yapının restorasyonunu tamamlayıp halkımızın hizmetine sunmuş olacağız" ifadelerini kullandı.

Geçmişte Selçuklu ve Osmanlı'nın azınlıklara karşı hiçbir zaman asimilasyon uygulamadığına işaret eden Karabacak, farklı etnik kökenden, inançtan insanların bu topraklarda özgürce yaşayabildiğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi 'İskoliye Mektebi' restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN